27 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Rozmowy o rewitalizacji, dobre wiadomości dla gmin: Kęsowo, Śliwice, Lubiewo oraz Tuchola

2 min read

Spotkanie edukacyjne dla przedstawicieli samorządów zainteresowanych tematyką kompleksowych działań rewitalizacyjnych odbędzie się w czwartek (15 września) w Urzędzie Marszałkowskim. Wsparcie na rewitalizację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego trafi nie tylko do wszystkich miast, ale również na tereny wiejskie.

– Kontynuujemy program rewitalizacji w naszym regionie. By uzyskać wsparcie na ten cel, samorządy lokalne muszą najpierw przygotować spójne koncepcje działań, które nazywamy programami rewitalizacji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 projekty z zakresu rewitalizacji mogą realizować wszystkie miasta a także społeczności lokalne na terenach wiejskich. Tylko w puli środków przeznaczonych dla miast samorządowe władze województwa zarezerwowały na ten cel około 220 milionów złotych. W przypadku obszarów wiejskich zadania z zakresu rewitalizacji będą realizowane w ramach instrumentu Rozwój lokalny kierowany przez społeczność (więcej o RLKS).

Wsparcie trafi między innymi na przebudowę i modernizację budynków w celu przywrócenia lub nadania im nowych funkcji społecznych, gospodarczych i kulturalnych. Skorzystają samorządy lokalne i ich jednostki, instytucje, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, kościoły a także partnerzy publiczno-prywatni. Szczególny nacisk będzie położony na powiązanie projektów inwestycyjnych z działaniami „miękkimi”, których celem jest rozwiązywanie problemów społecznych.

Samorządy lokalne z regionu otrzymają też wsparcie finansowe na przygotowanie lub aktualizację programów rewitalizacji – strategicznych dokumentów niezbędnych do skutecznego zabiegania o dofinansowanie na zagospodarowanie obszarów rewitalizowanych. Zarząd województwa zatwierdził listę 51 gmin, które otrzymają dotacje w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna (Lista beneficjentów). Wkrótce planowane jest ogłoszenie kolejnego konkursu w tym zakresie (więcej).

Przyznano następujące kwoty:

Gmina Kęsowo – 17 100,00 zł

Gmina Lubiewo – 33 226,77 zł

Gmina Śliwice – 35 312,22 zł

Gmina Tuchola, jako ostatnia w tabeli – 39 625,58 zł

 

_____________________

(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook