30 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Rozpoczęły się IV Warszawskie Targi Książki

3 min read

Rozpoczęło się wielkie święto wszystkich tych, którzy kochają książki. W czwartek otwarto IV Warszawskie Targi Książki, na których prezentować się będzie ponad 500 wystawców z kraju i zagranicy. Po raz pierwszy impreza odbywa się na Stadionie Narodowym. Targi zakończą się w niedzielę.


Podczas otwarcia targów ogłoszono, że tegorocznym laureatem przyznawanej przez Fundację Kultury Polskiej nagrody „Za promocję polskiej książki w świecie” został Lajos Palfalvi, węgierski historyk i krytyk literatury, pedagog i tłumacz, który przełożył na węgierski prozę Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza i wiele dzieł polskiej literatury współczesnej.

Otwarcie targów odbyło się na trybunach Stadionu Narodowego.

Wielkie warszawskie imprezy książkowe od ponad pół wieku odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki – z tą lokalizacją związane były Międzynarodowe Targi Książki, a także pierwsze edycje młodszej imprezy – Warszawskich Targów Książki. W ostatnich latach coraz częściej powtarzano, że targi przestały się mieścić w kiepsko wentylowanych przestrzeniach pałacu.

W PKiN targi dysponowały przestrzenią około 9 tys. m kw., na stadionie jest to około 20 tys. m kw. na trzech poziomach. Stoiska wydawców stoją promenadzie wokół trybun, mierzącej około kilometra długości.

Nad promenadą ulokowano centrum konferencyjne o powierzchni 4 tys. m kw. podzielone na 10 sal, które mogą pomieścić od 100 do 300 osób. W galerii stadionu, zlokalizowanej na poziomie wejścia na targi, zlokalizowano specjalny sektor atrakcji dla dzieci połączony z sektorem komiksu i gier planszowych oraz antykwariuszy.

„Na tegorocznych targach książki prezentować się będzie ponad 500 wystawców z kraju i zagranicy. Po raz pierwszy w tym roku Warszawskim Targom Książki towarzyszyć będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia, podczas których, w specjalnie oznakowanym sektorze, swoją ofertę prezentować będzie blisko 20 oficyn akademickich” – mówił podczas otwarcia targów Jacek Oryl, dyrektor firmy Murator Expo, jednego z organizatorów targów.

Targi odwiedzi blisko 500 autorów książek. Wśród gości, którzy odwiedzą Polskę, są m.in. Katalończyk Jaume Cabre, autor powieści „Wyznaję”, Francuz Bernard Minier, autor kryminałów – „Bielszy odcień śmierci” i właśnie wydanego „Kręgu”, a także Sergiei Lukyanenko, jeden z najbardziej znanych rosyjskich pisarz science-fiction. Swoje książki podpisywać będą polscy autorzy, m.in.: Julia Hartwig, Józef Hen, Hanna Krall, Rita Gombrowicz, prof. Zbigniew Mikołejko, Mariusz Szczygieł, Agnieszka Wolny-Hamkało, Adam Wajrak, Jarosław Mikołajewski, Paweł Smoleński, prof. Jerzy Bralczyk, Szczepan Twardoch, Katarzyna Grochola.

Tradycyjnie pierwszego dnia targów ogłoszone zostaną nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. Poznamy też zwycięzców konkursów na Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar, konkursu książki dla dzieci „Przecinek i kropka”.

W czwartek na targach odbywać się będzie Forum Nowych Technologii, podczas którego zwiedzający będą mogli uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach i konferencjach poświęconych książce cyfrowej. Każdy uczestnik targów będzie mógł na podstawie kodu dołączonego do biletu pobrać elektroniczne wersje powieści „Gwiezdny pył” Neila Gaimana oraz „Kamienna ćma” Pawła Matuszka.

 

(red.)

Źródło: http://kultura.onet.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook