31 października 2020

Ruszyła budowa nowego przejścia dla pieszych przy ulicy Cegielnianej!

2 min read

Rozpoczęła się realizacja zadania, polegającego na stworzeniu nowego przejścia dla pieszych z prawdziwego zdarzenia przy ulicy Cegielnianej. Bez wątpienia takie przejście jest potrzebne, ale…

… okupione będzie iście „piekielnymi” skutkami! Już dzisiaj wystarczyło, że dwóch pracowników przeciągnęło zwykłą taśmę mierniczą, aby wytworzył się spory zator drogowy. Aż strach pomyśleć, co będzie jutro, pojutrze, za kilka dni.

Nowe przejście będzie drogie, nawet monstrualnie drogie, a ilość zer po jedynce sięgnie aż pięciu. Prócz specjalnej nawierzchni, która informować będzie niepełnosprawnych o tym, że zbliżają się do niebezpiecznego miejsca, pojawią się także sygnalizatory świetlne. Lokalni kierowcy już się obawiają, że przejazd przez Cegielnianą  nie tylko w godzinach szczytu, będzie gehenną, skutkiem tego, powiększy się ruch poprzez ulice Nowodworskiego, Świecką, aż do ronda.

Złośliwi mówią, że porównywalna cena tej inwestycji dotyczyłaby wybudowania kładki nad jezdnią, ale pozostawmy to w sferze żartu, bo ktoś jeszcze wymyśli zwodzony most dla pieszych.

Najgorsze dni przed nami. Jak swego czasu mówił Tadeusz Ross, wcielając się w rolę słynnego Zulu Guli – „Polska to jest dziwna kraj”. Miał na myśli różne sprawy, często nonsensy. Gdyby przelać tę filozofię na tucholski grunt, można się zastanowić nad tym już dzisiaj, dlaczego ta ważna inwestycja realizowana jest w ciągu dnia, kiedy ruch jest największy i osobliwie zimą, choć termin realizacji wedle zamierzeń dawno już minął.  Na całym świecie o wszelkich budowach na drodze lub w bezpośredniej ich bliskości umieszcza się adekwatne ostrzeżenia, a u nas? Wolna amerykanka, nikt nic nie wie, niczego nie dostrzega, drogowcy stawiają kierowców przed faktem dokonanym narażając zarówno siebie jak i innych. Zapewne coś się w tej materii zmieni, ale będzie to jak zawsze wymagane minimum, tak na odczepnego, dokładnie jak w kwestii łatania dziur, czy  posypywania dróg solą w trakcie zimy. Tak uczy nas doświadczenie, choć czasami zdarzają się cuda, a o tych TOKiS pisze zawsze z przyjemnością.

___________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook