29 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Sadzimy 1000 drzew na minutę” – SZKOŁY SADZĄ LAS

2 min read

„Sadzimy 1000 drzew na minutę”– to myśl przewodnia towarzysząca kampanii zapraszającej społeczeństwo do uczestnictwa w akcjach sadzenia drzew, które obrazuje skalę odnowień na terenie Lasów Państwowych.

Z dotychczasowych szacunków przeprowadzonych przez leśników wynika, że corocznie na terenie lasów sadziło się około 500 mln drzew. W ostatnich dwóch latach ilość ta uległa zwiększeniu ze względu na konieczność odtworzenia lasu w kilkudziesięciu nadleśnictwach  głównie północno-zachodniej Polski, w których wystąpiły szkody spowodowane tzw. huraganem stulecia. Dla porównania, posługując się przykładem Nadleśnictwie Woziwoda, jeszcze kilka lat temu sadzono średniorocznie około 700 tysięcy drzewek. W ubiegłym roku, aby przywrócić część lasu na zniszczonych terenach wprowadzono już ponad 1300 tysięcy sadzonek gatunków iglastych i liściastych (o 46% więcej). Należy jednak zaznaczyć, że  nasza jednostka nie należy do nadleśnictw o największych stwierdzonych zniszczeniach. Są one dziewięciokrotnie mniejsze w stosunku, np. do naszych sąsiadów, czyli Nadleśnictwa Rytel, w którym proporcjonalnie do strat wzrosło zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy niezbędny do odbudowy lasu.

Obecnie prace odnowieniowe w naszym nadleśnictwie są wykonywane przez pracowników zakładów usług leśnych, ale zamierzamy do współudziału w przywróceniu lasu zapraszać też zainteresowane osoby spoza środowiska leśnego. Co roku organizujemy akcję „1000 drzew na minutę”, zainicjowaną po raz pierwszy trzy lata temu. Uczestniczą w niej uczniowie szkół podstawowych znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Woziwoda.

Pierwsze w bieżącym roku spotkanie z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej w Legbądzie odbyło się 3. kwietnia. Uczniowie klas siódmych i ósmych mieli okazję doświadczyć samodzielnego sadzenia drzew z użyciem kostura. Po krótkim instruktażu, prezentującym technikę posługiwania się tym narzędziem, przeprowadzonym przez leśniczego Leśnictwa Woziwoda Witolda Nyske  grupa przystąpiła do pracy. Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób leśnicy przygotowują się do odnowienia lasu, planują skład upraw oraz jakie stosują metody sadzenia.

Tego typu inicjatywy stanowią dla młodzieży najbardziej wartościową formę edukacji realizującą cele edukacyjne i wychowawcze.


Dorota Rząska-Lis

woziwoda.torun.lasy.gov.pl

Fot. tokis.pl/pixabay

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook