28 października 2020

Samochody dla strażaków

3 min read

Do służby w Ochotniczej Straży Pożarnej w województwie wchodzi właśnie siedem średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, zakupionych dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Oficjalnie przekażemy je strażakom podczas sobotniej (15 grudnia) uroczystości przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Wiosną druhowie z OSP otrzymają kolejne siedem wozów.

– To kolejne wsparcie samorządu województwa dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Wyposażenie naszych strażaków jest nowoczesne, regularnie wymieniane na sprzęt coraz nowszej generacji. Nie żałujemy na to pieniędzy, ani unijnych, ani z budżetu województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Średnie wozy ratownicze ze zbiornikiem wodnym i autopompą, których uroczyste przekazanie odbędzie się w sobotę (15 grudnia) będą służyć w jednostkach:

 • OSP Cekcyn (powiat tucholski);
 • OSP Gościeradz (powiat bydgoski);
 • OSP Łążyn (powiat toruński);
 • OSP Strzygi (powiat brodnicki);
 • OSP Janowice (powiat włocławski);
 • OSP Świętosław (powiat golubsko-dobrzyński);
 • OSP Kołodziejewo (powiat inowrocławski).

 

Samochody zbudowano na podwoziu Volvo SL, wyposażone są w napęd na obie osie i czterodrzwiowe kabiny przystosowane do przewozu 6 strażaków. W kabinach zainstalowano radiotelefony. Samochody mają wyciągarki elektryczne o uciągu 8 ton. Zbiornik wody ma pojemność 3 tysięcy litrów, a zbiornik środka pianotwórczego 300 litrów. Maksymalna wydajność pompy to 2,9 tysiąca litrów na minutę.  Wozy wyposażono też w wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów, maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie, agregat prądotwórczy, instalację zraszaczową pod kołami, drabinę, narzędzia hydrauliczne i armaturę wodno-pianową. Każdy kosztował 840 tysięcy złotych.

 

Druhowie zakupili samochody dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Projekt, którego liderem jest kujawsko-pomorski Oddział Wojewódzki Związku OSP RP zakłada zakup w sumie 14 pojazdów – 10 średnich i 4 ciężkich. Łączny koszt zakupów to prawie 13 milionów złotych, wartość dofinansowania z naszego RPO wynosi 8,4 miliona złotych. Pozostałe 7 wozów, których uroczyste przekazanie planowane jest wiosną, trafi do jednostek:

 

Średni samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym i autopompą:

 • OSP Chlebowo (powiat lipnowski);
 • OSP Radzyń Chełmiński (powiat grudziądzki);
 • OSP Szubin (powiat nakielski);

 

Ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym i autopompą:

 • OSP Gąsawa (powiat żniński);
 • OSP Gębice (powiat mogileński);
 • OSP Przysiersk (powiat świecki);
 • OSP Wąbrzeźno (powiat wąbrzeski).

 

W sobotniej uroczystości wezmą udział strażacy ze wszystkich jednostek OSP uczestniczących w projekcie oraz samorządowcy z terenów, na które trafi sprzęt. Zaplanowano także konferencję promującą projekt oraz prezentację możliwości nowego sprzętu na placu za Urzędem Marszałkowskim.

 

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 jednostki OSP otrzymały wcześniej, w 2017 roku, 13 nowoczesnych pojazdów o łącznej wartości blisko 11 milionów złotych (więcej).

 

Strażacy ze struktur Ochotniczej Straży Pożarnej to 854 jednostek, przede wszystkim na terenach wiejskich, w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 208 z nich. Liczba czynnych członków OSP to ponad 27 tysięcy, a całe środowisko – z członkami honorowymi, członkami wspierającymi, angażującymi się w działalność ochotniczych drużyn strażackich paniami oraz drużynami harcerskimi i młodzieżowymi – to ponad 35 tysięcy osób.

 

Więcej o wsparciu samorządu województwa dla strażaków.


kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook