1 marca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Sekret” Mirosława Rzeszowskiego – fotografa z Szubina, gościa tucholskiej MBP

2 min read

Pochodzi z Szubina, jest buddystą i wcale nie unosi się w powietrzu wbrew grawitacji, pasjonują go drzwi – niezwykłe, niepowtarzalne, będące szczytem sztuki snycerskiej, stolarskiej i każdej innej. Uwiecznia je na swoich fotografiach, których zebrał całą kolekcję – gościem Tucholskiej Biblioteki Publicznej był Mirosław Rzeszowski.

Pan Mirosław mówi o swoim warsztacie fotograficznym, że jest amatorski, mówi również o tym, że jego fotografie są niechlujne. Zaiste, niezwykła cecha w dzisiejszym, zwariowanym medialnie świecie – skromność – cecha unikalna, wręcz bezcenna.  Fotograf z Szubina  jest wobec siebie nazbyt krytyczny, a świadczą o tym jego prace, które z przyjemnością obejrzeliśmy.

Przecież to pospolity przedmiot, często go nie zauważamy, sam autor wystawy mówi o nich, że są niewidoczne, wręcz niewidzialne – drzwi. Jak wyglądałby dom bez nich? To zależy od charakteru budynku, a dodatkowego dodają mu właśnie drzwi. Bywają różne, jednak kadry utrwaliły te najbardziej wysublimowane. Autor z pasją opowiada o kunszcie rzemieślników – wykonawców, którzy  większości przypadków już odeszli. Pozostały po nich namacalne ślady niezwykłego artyzmu, zatrzymane w kadrze. Te drzwi zachwycają  absolutnie wszystkim, widz pilnie przygląda się i odkrywa, że pospolity przedmiot jest bez wątpieniem dziełem sztuki użytkowej? Równie dobrze można je wnieść do galerii i bez oprawiania w ramy prezentować najlepiej wraz z „futrynami” – portykami. O, to byłoby doprawdy nowatorskie… Piękna pasja i niezwykła wiedza analityczna autora, zachęca do fotografowania równie interesujących obiektów.

Pan Mirosław wybrał się na spacer, zwiedził Tucholę i dostrzegł kolejne obiekty, które utrwalił. Mogliśmy je podziwiać, podczas dzisiejszej wystawy. Tuchola ma wiele pięknych drzwi w swoich starych kamienicach. Niestety, powoli przemijają.

Warto odwiedzić gościnne progi MBP i zwiedzić teatr osobliwości Mirosława Rzeszowskiego utrwalony na nieruchomych, ale jakże interesujących fotografiach.

______________________

Mariusz R.Fryckowski

Pełna galeria fotografii – klik

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook