21 października 2020

Pod patronatem TOKiS – PRESS-u. SENSACJA! IV Letni Festiwal Muzyki Organowej w Tucholi już wkrótce! ZAPROSZENIE!

3 min read

Minął dokładnie rok od zakończenia III edycji Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi, przed nami kolejna!

To niezwykle prestiżowe wydarzenie kulturalne dla naszego miasteczka. Niewiele jest miejsc na kulturalnej mapie Polski, gdzie można podziwiać w jednym miejscu plejadę gwiazd, wykonawców najważniejszych i najpiękniejszych utworów klasyków muzyki organowej, choć nie tylko. Od czterech lat, zawsze latem, gościmy ich w tym samym miejscu – jednej z najpiękniejszych świątyń naszego powiatu, gdzie instrumentarium i akustyka są tak wyjątkowe. Powoli, ten wyjątkowy festiwal skupia coraz większe rzesze fanów wśród mieszkańców i gości Tucholi. Tym bardziej bardzo prestiżowym dla mediów jest możliwość relacjonowania koncertów „na żywo”, a następnie umieszczania ich w światowej sieci, aby tucholanie rozsiani po świecie, przez prawie miesiąc uczestniczyli w wyjątkowym zdarzeniu.

TOKiS – PRESS od początku istnienia festiwalu w ten sposób rejestruje i rozpowszechnia każdy koncert, jednocześnie promując miasto i region w Polsce i na świecie. Są tego efekty, ilość sympatyków rośnie lawinowo każdego roku. Czy i w 2014 będzie podobnie? Jesteśmy tego pewni, tym z większą radością przyjęliśmy patronat medialny nad tą imprezą i jako pierwsi mamy możliwość poinformowania naszych czytelników i widzów o tegorocznym programie festiwalowym. Będzie znowu imponująco, a to za sprawą wielu osób, które ciężko pracują nad tym, aby zapał przekuć w sukces.

Dyrektorem festiwalu wzorem lat ubiegłych jest pan Błażej Musiałczyk, którego bliżej przedstawiać nie trzeba, zwłaszcza  miłośnikom muzyki organowej. Dobrą wiadomością jest również ta, że pan Błażej zagra w jednym z koncertów. Prócz tego kolejną ze sław będzie pan Tytus Wojnowicz, mamy nadzieję, że tucholskiej publiczności zaprezentowany zostanie oczywiście w Jego interpretacji znakomity utwór, motyw przewodni z  filmu „Misja”.

Również jako pierwsi prezentujemy tegoroczny plakat festiwalu, oto on:

Z wielkim uznaniem przyjęliśmy również wiadomość, że IV festiwal poprowadzi znakomity dyrygent i zasłużony pedagog – pani Marzena Tyrańska, która jak nikt, potrafi wprowadzić widza – słuchacza w wyjątkowy świat muzyki.

Jak informuje nas główny organizator, tegoroczny program miał być pierwotnie małą niespodzianką, jednak trudno powstrzymać się przed tym, aby podzielić się z czytelnikami kapitalną wiadomością, co do programu, który jest przed nami. Myślimy, że zostanie to nam wybaczone…

Program festiwalowy.

20.07  – Ewa Polska Sawoszczuk – organy

          – Przemysław Wawrzyniak – dudy szkockie, prowadzenie koncertu

27.07 – Jan Bokszczanin – organy

         – Tytus Wojnowicz – obój

03.08 – Maria Hilla- Sopran

         – Karol Hilla – organy

10.08 – Sławomir Bronk – kontratenor

         – Maciej Bolewski – organy

17.08 – Katarzyna Olszewska – organy

24.08 – Koncert Finałowy

           Chór Sceny Muzycznej Gdańsk pod dyr. Beaty Śnieg

           Błażej Musiałczyk – organy

Tym samym wiemy o tym, że pierwszy koncert odbędzie się już 20 lipca!

Kolejną wspaniałą wiadomością jest ta, że  od tego roku w tworzenie festiwalu włączyła się nowo powstała Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki, którą kieruje wcześniej przywołany już pan Błażej Musiałczyk. Fundacja ta  powstała głownie z myślą o Naszym festiwalu  i dalszym jego rozwoju. Tym samym mamy potwierdzoną wiadomość, że koncerty w Tucholi na stałe wejdą do kalendarza wydarzeń kulturalnych w naszym mieście! Doprawdy, to wielki splendor dla tucholan, którzy z pewnością to docenią i bardzo licznie przybędą na każdy z zaplanowanych koncertów.

Wszyscy wspólnie powinniśmy wesprzeć tucholski festiwal organowy bez oglądania się na wsparcie  z zewnątrz, które może stać się płynnym wobec kryzysu. Wszystko w naszych rękach, solidarnie wesprzyjmy go, zwłaszcza, że w niezwykły świat muzyki wchodzimy darmo, co jest równie ważne w czasach niedostatku. Możemy być biedni materialnie, mentalnie i duchowo, możemy stać się najzamożniejszymi ludźmi w Polsce, gdzie do  frontowych drzwi tucholskiej świątyni pw. Bożego Ciała weszła sztuka przez wyjątkowo wielkie „S”.

Tuchola na naszych oczach z prowincjonalnego miasteczka , ma szansę stać się potęgą w świecie muzyki organowej, wiele osób nad tym pracuje, a my wierzymy w sukces i z pewnością inicjatywę tę wesprzemy ze wszystkich sił.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO WZIĘCIA UDZIAŁU WE WSZYSTKICH ZAPLANOWANYCH KONCERTACH!

Muzyka jest przygodą, wystarczy się… wsłuchać!

_____________________

Mariusz R.Fryckowski – szef TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook