18 kwietnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Silny, gostycyński akcent, podczas niepodległościowej konferencji w Bydgoszczy

1 min read

Marek Sass

20 – 21 stycznia 2020 r. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wraz z działającym przy tejże uczelni Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego oraz Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a także Miastem Bydgoszcz, stał się organizatorem konferencji, której celem było upamiętnienie setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy oraz regionu Kujaw i Pomorza do Polski.

Jednym z prelegentów był pan Marek Sass, który wygłosił referat „Dziedzictwo i przesłanie Losu żołnierza Jana Mazurkiewicza.Wydane drukiem wspomnienia Jana Mazurkiewicza (1892 – 1952), mieszkańca naszej gminy, robotnika, żołnierza oraz kolejarza pracującego na stacji Pruszcz – Bagienica, to unikalne świadectwo pamięci z lat 1915 – 1920. Autor opisuje nie tylko swoje przeżycia wojenne z czasów, gdy był żołnierzem armii niemieckiej, „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera, czy wreszcie ochotnikiem walczącym w wojnie polsko – bolszewickiej. Stawia on również zasadnicze pytania o cel i sens życia, przyczyny zła a także wpływ wiary na ludzkie postawy. Z tych powodów zapiski J. Mazurkiewicza zachowują swoją aktualność po dzień dzisiejszy.

Należy także nadmienić, iż tematykę związaną z ziemią tucholską przybliżył również senator RP Andrzej Kobiak, którego wystąpienie nosiło tytuł „Rola Leona Janty – Połczyńskiego w powrocie Pomorza Nadwiślańskiego z Bydgoszczą do Macierzy”.


(red.)

Źródło: gostycyn.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook