8 marca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Silny wiatr nad Polską. Rośnie też liczba pożarów

2 min read

W związku z silnym wiatrem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Rośnie także liczba interwencji straży pożarnej w związku z pożarami – tylko dziś do godziny 17:00 odnotowano 440 pożarów traw i 190 pożarów lasów.

Brak deszczu sprawił, że rośnie liczba pożarów lasów. Tylko dziś do godz. 17:00 straż pożarna odnotowała 190 pożarów tego typu – do tego doszło także do 440 pożarów traw. Dziś najwięcej pożarów lasów odnotowano na Mazowszu (40), na Zachodnim Pomorzu (22), Śląsku i Wielkopolsce (po 20).

Strażacy i leśnicy apelują o zachowanie wzmożonej ostrożności w lasach – na terenie niemal całego kraju obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Każde nierozważne działanie może wywołać pożar, który trudno będzie ugasić ze względu na wiatr bardzo szybko rozprzestrzeniający zagrożenie.

Synoptycy ostrzegają także przed silnym wiatrem, który panował będzie nad Polską. Do godziny 17:00 straż pożarna odnotowała 1400 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru (najwięcej w woj. mazowieckim – 320, kujawsko-pomorskim – 310, a także pomorskim – 160).

Kierowcy powinni być przygotowani na lokalne utrudnienia na drogach, które mogą być spowodowane przez powalone drzewa. MSWiA, RCB oraz PSP apelują o zachowanie ostrożności. By uchronić się przed porywistymi wiatrami, należy sprawdzać aktualną pogodę i słuchać komunikatów ostrzegawczych. Przed nadejściem silnych podmuchów najlepiej usunąć z parapetów, balkonów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Należy także zamknąć okna i drzwi, a jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpieczyć. Nie należy parkować aut w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na skutek silnego wiatru bez prądu pozostaje około 55,6 tys. odbiorców w całym kraju. Najwięcej w województwach mazowieckim – 29,7 tys., kujawsko-pomorskim – 7,5 tys., zachodniopomorskim – 6,2 tys., pomorskim – 4,5 tys., łódzkim – 3,4 tys. i warmińsko-mazurskim – 1,8 tys.


gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook