27 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Skandal podczas Festiwalu Smaków w Grucznie

2 min read

Zamiast skupiać się na wielkich korporacjach, dla których agresywne optymalizacje podatkowe (kosztujące Skarb Państwa miliony złotych) to chleb powszedni, przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej z Bydgoszczy, Łodzi i Warszawy najeżdżają w jednym czasie na lokalny Festiwal Smaku w Grucznie, aby szukać butelek z domowymi nalewkami. Oto przykład jak administracja skarbowa działać nie powinna. Nie tędy droga ministrze Morawiecki!

Zupełną oczywistością jest, że o wiele łatwiej skontrolować i ukarać symboliczną babcie z pietruszką, niż międzynarodową korporacje, która aby ukryć podatkowe wałki wynajmuje nieraz za grube pieniądze renomowane kancelarie prawno-podatkowe. To, że jest to oczywistością nie oznacza, że tak właśnie powinni się zachowywać przedstawiciele administracji skarbowej. Niestety przykład z Gruczna temu przeczy.

Co roku odbywa się tam Festiwal Smaku, na którym lokalni producenci oferują swoje domowe wyroby. Można kupić miód, można kupić domowe wypieki, ale również i domowe nalewki.

Przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej z Bydgoszczy, Łodzi i Warszawy (wsparci dodatkowo funkcjonariuszami policji) postanowili wykorzystać ten lokalny do zorganizowania kontroli, czy przypadkiem nikt nie wpadł tam na pomysł, aby sprzedawać domowe nalewki bez znaku akcyzy.

Nalot zorganizowano w ubiegłą sobotę. Jak to bywa na lokalnych jarmarkach znalazło się paru sprzedawców, którzy oferowali swoje nalewki bez znaku akcyzy. Było też kilku, którzy sprzedawali nie posiadając kasy fiskalnej. Efekt? Zarekwirowano 388 butelek nalewek domowej roboty i wlepiono 4 tys. zł mandatów.

Powstaje pytanie – czy chcemy, aby nasze państwo działało w ten właśnie sposób? Pełna kontrola działalności gospodarczej, nawet w przyulicznym straganie podczas lokalnego jarmarku odbywającego się raz do roku? Czy takie zachowanie nie jest przypadkiem najgorszą reklamą administracji skarbowej? Zamiast walczyć o interesy państwa (czyli nas wszystkich), walczą z drobnymi ciułaczami sprzedającymi własne produkty – na naprawdę nie wygląda dobrze…


Źródło: Cezary Kaźmierczak (Twitter.com)
Źródło: Nalot na festiwal w Grucznie. Zarekwirowali 388 butelek nalewek (Wyborcza.pl)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook