27 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

TĘ IMPREZĘ PRZEPROWADZONO WZOROWO! Skarby czekają na odkrycie… Europejskie Dni Dziedzictwa w Raciążu

2 min read

W sobotę tj. 10 września 2016 r. w ramach realizacji zadania publicznego dofinansowanego z budżetu Gminy Tuchola, odbyły się niecodzienne zajęcia pn.: „Warsztaty archeologiczne ucieczką od uzależnień”.

20160910_102403

Uczestnicy pod okiem archeologa Łukasza Trzcińskiego oraz członków Stowarzyszenia Twierdza Chełmno  udali się na teren podgrodzia grodu kasztelańskiego Raciąż. Najpierw  archeolog opowiedział zebranym o warsztacie pracy archeologa. Następnie pasjonaci historii z naszego stowarzyszenia oraz koledzy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Brzeźna  Człuchowskiego i pozostali uczestnicy warsztatów, rozpoczęli poszukiwania „skarbów z przeszłości”. Wszyscy posługiwali się specjalistycznym sprzętem do wykrywania metali. Poszukiwania skarbów dostarczyły niezwykłych przeżyć i okazały się ciekawym zajęciem dla uczestników warsztatów archeologicznych. Szczególnie
z wielkim przejęciem reagowano na  każdy dźwięk z urządzenia do wykrywania metali, który sygnalizował , że coś jest pod ziemią. Znaleziono m.in. monetę z 1842 roku, pierścień z brązu, mosiężną ramkę i podstawkę do lusterka.

20160910_1202271

Po zakończonych, pełnych emocji poszukiwaniach  uczestnicy zwiedzili gród kasztelański. Następnie   udali się do Stacji Archeologicznej w Białych Błotach, gdzie czekał na nich poczęstunek przygotowany przez członków Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Raciąż. Uczestnicy warsztatów mieli również okazję obejrzeć zbiory z wykopalisk przeprowadzonych na grodzie w Raciążu oraz zobaczyć jak odtwarza się stare dzbany, misy itp.  Impreza nawiązywała do Europejskich Dni Dziedzictwa, które propagują historię. Rozbudziła też zainteresowanie historią regionalną, a szczególnie kasztelanią raciąską.

001 002

_____________________

(red.)

Mat. nadesłane

 

 

,

 

 

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook