Słodko – gorzki luksus?

Sezon truskawkowy już się rozpoczął, amatorzy aromatycznych przysmaków ze zdziwienia przecierają oczy na widok nie owoców, a cen za nie. Oczywiście jest tego bardzo wygodne wytłumaczenie – ciężka zima i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jednak taka informacja wychodzi najczęściej od polityków, bo producenci jak zawsze pracują za pół darmo. Kto więc zarabia na truskawkach? Oczywiście pośrednicy, a warunki dyktują komisarze unijni.

Jak układają się ceny w Tucholi? Te największe i niezbyt aromatyczne truskawki, można nabyć za wyjątkowo paskarską cenę aż 11 złotych, te, których zapobiegliwe i oszczędne gospodynie nie użyłyby nawet do pysznej zupy truskawkowej od 7 do 9 złotych!

 

Szczytem bezczelności zasłynęła pewna dama, która swój kramik otworzyła w pobliżu słynnego „blaszaka”, na wpół zgniłe i spleśniałe owoce sprzedaje w cenie dziewięciu złotych, korzystając z wyjątkowo niesprzyjającej aury. Czy ludzie handlujący najpopularniejszymi i rdzennie polskimi owocami stracili rozum? Czy oszaleli na widok mamony? Zapewne szybki zysk, to ich marzenie, kosztem głodowych pensji i „wdowiego grosza” emerytów i rencistów. Ten rok jest wyjątkowy, nie stać nas nawet na kupno truskawek, co będzie później? Jabłka po sto złotych za kilogram? A może zaczniemy wyrabiać dżemy z bananów, których cena jest żenująco niska, podobnie jak ich, jakość?

 

Jak to jest z tą polską ekonomią, czy produkt importowany z drugiej półkuli okazuje się być tańszym od rodzimych produktów? Chyba ktoś zwariował, jednak z pewnością nie producenci, którzy w tej układance są zawsze… ofiarami, podobnie jak my – konsumenci.

 

Tokis – PRESS

admin

Next Post

Niezwykłe zjawisko na niebie już za nami

śr Cze 6 , 2012
Dzisiaj nad ranem podziwiać mogliśmy na naszym niebie niezwykłe zjawisko. Przez tarczę słoneczną przesunęła się Wenus. To zjawisko niezwykle rzadkie, choć cykliczne, możemy je oczywiście teoretycznie oglądać raz na 121 i pół roku w praktyce tylko raz w życiu. Kolejna taka okazja zdarzy się w grudniu (10 –tego) 2117 roku! […]

SPOŁECZNOŚCI

Lokalnie

Globalnie

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook