nie. Lip 5th, 2020

SŁUŻĄC NAM, MAJĄ SWOJE PRAWA

1 min read

Zbieg wydarzeń w Koninie, gdzie od kuli wystrzelonej z broni służbowej policjanta, zginął młody chłopak, wywołał powszechną dyskusję. Kwestie sporne wyjaśni śledztwo, ale to zaledwie czubek góry lodowej. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że wszystkie służby narażone są na sytuacje stałego zagrożenia, to naturalne ryzyko pracowników i funkcjonariuszy. Zarówno oni, jak zwyczajni  obywatele, mają swoje prawa.  Policyjne hasło, które za chwilę poznamy, z punktu widzenia zasad pisowni, jest sformułowane błędnie (POWINNO BYĆ: Służymy TOBIE, mając swoje prawa! , ALE JEGO SENS ZOSTAŁ PRZEKAZANY.

Policjanci. Strażacy. Ratownicy medyczni. Trzy rożne zawody, ale cel wspólny: niesienie pomocy. Często jednak, kiedy my ratujemy, inni bezprawnie nas atakują. Z myślą o zwiększeniu świadomości obywateli w zakresie ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym podczas wykonywania obowiązków służbowych przygotowaliśmy spot „Służymy dla Ciebie, mamy swoje prawa!”.

Tematyka filmu dotyczy takich artykułów kodeksu karnego, jak: zniesławienie, znieważenie, naruszenie nietykalności cielesnej czy czynna napaść na funkcjonariusza lub wywieranie wpływu na czynności urzędowe. Nasza kampania wskazuje i przypomina, że agresywne zachowania obywateli podlegają odpowiedzialności karnej. Szanujmy swoje prawa!

 


(red.)

Polska Policja