„Stąd nasz ród” – wycieczka gimnazjalistów z okazji obchodów 100-lecia Niepodległej

25 maja br. młodzież z klasy III a Gimnazjum nr 1 im. dra Kazimierza Karasiewicza w Tucholi wraz z wychowawczynią Moniką Słomińską wybrała się na wycieczkę w ramach realizowanego z okazji obchodów 100-lecia Niepodległej przez Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi projektu „Sztafetą przez pokolenia”.

Zwiedzili rokokowy kościółek w Dąbrówce oraz pomnik poległych w bitwie pod Woziwodą w Małej Komorzy. Kolejnym punktem był Raciąż – tzw. malowana wieś, gdzie zobaczyli kościół parafialny, cmentarz tarasowy, grobowiec – miejsce spoczynku Leona i Marii Janta – Połczyńskich, w Wiejskim Domu Kultury wystawę archeologiczną – efekt badań wykopaliskowych prowadzonych przez Uniwersytet Łódzki w miejscu, gdzie znajdował się gród kasztelański – pierwsza siedziba władz administracyjnych na naszym terenie.

W Wysokiej Polnej młodzież zwiedziła zespół pałacowy – dawną siedzibę Leona Janty – Połczyńskiego, senatora i ministra rolnictwa II RP i jego żony Marii z Komierowskich Janta – Połczyńskiej, matki chrzestnej „Daru Pomorza”. Mieści się tam obecnie Dom Pomocy Społecznej.

Ostatnim punktem wycieczki było Silno, a w nim zabytkowa kaszubsko–kosznajderska chata podcieniowa.

Wycieczkę poprowadziła Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury.

Realizacja całego projektu wsparta jest grantem Banku Zachodniego WBK oraz dotacją z gminy Tuchola w ramach konkursu na zadanie publiczne.


Tekst i zdjęcia: Maria Ollick
prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi

admin

Next Post

Zakończył się Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski pn. „Na leśnych ścieżkach”

pon Maj 28 , 2018
26 maja br. w Tucholskim Ośrodku Kultury odbyło się oficjalne zakończenie Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego pn. „Na leśnych ścieżkach”. Efekt pracy twórców podziwiał burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, który wręczył im pamiątkowe upominki.

SPOŁECZNOŚCI

Lokalnie

Globalnie

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook