12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Stąd nasz ród” – wycieczka gimnazjalistów z okazji obchodów 100-lecia Niepodległej

1 min read

25 maja br. młodzież z klasy III a Gimnazjum nr 1 im. dra Kazimierza Karasiewicza w Tucholi wraz z wychowawczynią Moniką Słomińską wybrała się na wycieczkę w ramach realizowanego z okazji obchodów 100-lecia Niepodległej przez Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi projektu „Sztafetą przez pokolenia”.

Zwiedzili rokokowy kościółek w Dąbrówce oraz pomnik poległych w bitwie pod Woziwodą w Małej Komorzy. Kolejnym punktem był Raciąż – tzw. malowana wieś, gdzie zobaczyli kościół parafialny, cmentarz tarasowy, grobowiec – miejsce spoczynku Leona i Marii Janta – Połczyńskich, w Wiejskim Domu Kultury wystawę archeologiczną – efekt badań wykopaliskowych prowadzonych przez Uniwersytet Łódzki w miejscu, gdzie znajdował się gród kasztelański – pierwsza siedziba władz administracyjnych na naszym terenie.

W Wysokiej Polnej młodzież zwiedziła zespół pałacowy – dawną siedzibę Leona Janty – Połczyńskiego, senatora i ministra rolnictwa II RP i jego żony Marii z Komierowskich Janta – Połczyńskiej, matki chrzestnej „Daru Pomorza”. Mieści się tam obecnie Dom Pomocy Społecznej.

Ostatnim punktem wycieczki było Silno, a w nim zabytkowa kaszubsko–kosznajderska chata podcieniowa.

Wycieczkę poprowadziła Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury.

Realizacja całego projektu wsparta jest grantem Banku Zachodniego WBK oraz dotacją z gminy Tuchola w ramach konkursu na zadanie publiczne.


Tekst i zdjęcia: Maria Ollick
prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook