30 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Starostowie spotkali się w Toruniu, głównym tematem były szpitale

1 min read

Kilka dni temu w Toruniu odbyło się spotkanie starostów.

Niski ryczałt za wykonywane usługi, konieczność zatrudnienia większej ilości pielęgniarek i specjalistów by sprostać ministerialnym limitom, brak pielęgniarek na rynku pracy i brak funduszy na wysokie pensje dla lekarzy powodują, że bez systemowych zmian szpitalom powiatowym grozi finansowa zapaść.

Włodarze powiatów prowadzących szpitale postanowili nie czekać na chwilę, kiedy placówki trzeba będzie zamykać – stąd pomysł spotkania by wymienić opinie i spostrzeżenia oraz przedsięwziąć dalsze kroki. Z wypowiedzi uczestników spotkania przebijał niepokój o mieszkańców, którym powiatowe szpitale zapewniają dostęp do wielu świadczeń medycznych.

Wystąpień starostów i dyrektorów szpitali wysłuchał z uwagą p. o. dyrektora bydgoskiego Oddziału NFZ Andrzej Wiśniewski. Poprosił o przesłanie informacji o problemach szpitali powiatowych z całego województwa, żeby mieć pełen obraz sytuacji.

Starostowie postanowili działać wspólnie, by zainicjować konieczne zmiany. Pierwszym krokiem będzie opracowanie wspólnego stanowiska samorządów w sprawie finansowania szpitali powiatowych, które zostanie skierowane do Ministerstwa Zdrowia. Włodarze powiatów będą dążyć także do wprowadzenia tego tematu do programu najbliższego Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich oraz na posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

 


(mrf.)

powiattorunski.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook