25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Starostowie w Sejmie skrytykowali reformę sądów!

3 min read

W reorganizacji małych sądów rejonowych brakuje logiki, nie ma argumentów przemawiających za reformą tych sądów – z taką argumentacją wystąpili dzisiaj w Sejmie starostowie z powiatów gdzie pokraczne ramię ministra sprawiedliwości wzięło górę nad zdrowym rozsądkiem.

Wtorkową naradę w Sejmie zorganizowało Polskie Stronnictwo Ludowe, a udział w nim wzięło aż 79 przedstawicieli powiatów dotkniętych idiotyczną reformą ministra Gowina. Efekt? Kompletna reorganizacja weszła w życie pierwszego stycznia, a jej efektem jest przekształcenie sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów.

Lesław Śliżewski – starosta Choszczna stwierdził, że sąd w jego powiecie był oceniany wyjątkowo wysoko, uznano, że jest najlepszym w zachodniopomorskim pod względem wydajności. Prócz tego jego oburzenie wzbudził brak logiki w reformie Gowina. |Śliżewski wskazuje, że samorządowcy muszą czasami podejmować decyzje trudne, gdzie ich efektem jest likwidacja lub kompletna reorganizacja podległych im jednostek. Jednak odbywa się to na demokratycznych zasadach z poszanowaniem głosów przeciwników i zwolenników. W odniesieniu do reorganizacji sądów, dialogu z ministerstwem zabrakło.

Starosta Choszczna posłużył się wyjątkowo trafnym stwierdzeniem:

„Tu brakuje tej logiki. Ślepe działanie, branie noża albo siekiery i odcinanie na poziomie 9 czy 10 etatów świadczy o tym, że silnym argumentów nie ma”.

Starosta Kościerzyny Piotr Lizakowski podkreślił, że w jego miejscowości sąd istniał od XV wieku. „Nikt nie ważył się go zlikwidować, łącznie z władzą niemiecką, z władzą pruską” – powiedział. Jak podkreślił…, na Pomorzu „to są ważne argumenty”.

Przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego Lech Janicki wskazał, że w sprawie reformy sądów „nie udało się skłócić ze sobą samorządów – ani starostów, ani burmistrzów”.

Przewodniczący Janicki dodał, że kolejnym kolejnym etapem walki o „podtrzymanie Polski samorządowej” będzie walka o prokuratury, bo – podkreślił – „w kuluarach mówi się o likwidacji 40 prokuratur” na terenie całej Polski. „To kolejny as w rękawie Gowina” – mówił Janicki.

Bez wątpienia koniecznością staną się cykliczne spotkania samorządowców, którzy oficjalnie mają prawo sprzeciwu idiotycznym ustaleniom narzucanym z góry, sprawa dotyczy urzędów wyjątkowych – sądów!

Ciekawe słowa popłynęły z ust wicemarszałka Eugeniusza Grzeszczaka, który rozpoczynając dzisiejsze spotkanie zauważył, że już udało się zaobserwować pewne trudności w prawidłowym funkcjonowaniu sadów. Co za tym idzie, efektem reformy Gowina jest pogorszenie, jakości pracy sądów, czyż trzeba bardziej dobitnego stwierdzenia? Bardzo ważna informacją jest ta, że skutkiem bezmyślnej reformy jest odejście aż 89 sędziów (przynajmniej tyle odnotowano wniosków o przejście w stan spoczynku).

Podczas spotkania doszło do kuriozum, niektórzy samorządowcy deklarują, że posuną się do ostateczności, gdzie jedną decyzją wypowiedzą umowy najmu budynków, gdzie dotychczas znajdowały się sądy te sprzed reformy Gowina. Oczywiście jest to widoczny sygnał protestu i obywatelskiego nieposłuszeństwa. Czy tak sprecyzowane, radykalne posunięcia są słusznymi? Bez wątpienia tak, władze centralne nie mają prawa aż tak głęboko ingerować w sprawy obywatelskie

Poseł VII kadencji Sejmu RP Piotr Zgorzelski (PSL) zapowiedział, że przed głosowaniem w Sejmie nad projektem obywatelskim o okręgach sądowych, który ma znieść skutki reformy, odbędzie się protest samorządowców organizowany przez korporacje samorządowe.

Bez wątpienia mamy tutaj do czynienia z odstępstwem od konstytucji, gdzie z upoważnienia ministra tworzy się i znosi sądy wraz z ustalaniem ich siedzib w drodze rozporządzenia.

Podobne postępowanie w demokracjach z większymi tradycjami zaowocowałby dymisją nie tylko ministra sprawiedliwości, a całego gabinetu premiera.

 

Mariusz R.Fryckowski

Czytelnicy TOKiS – PRESS z pewnością chcieliby poznać stanowisko w sprawie, wypowiedziane przez Naszego starostę, możliwie szybko przedstawimy je w uzupełnieniu tego tekstu.

 CDN.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook