pt. Maj 29th, 2020

Starostwo i… windy

1 min read

Windą bliżej…, to dawny slogan, który nabrał innego znaczenia, zwłaszcza wobec osób niepełnosprawnych w ramach usuwania barier. Nasze starostwo ma już dwa takie urządzenia i już wkrótce ( w piątek), odbędzie się  ich uroczyste oddanie do użytku: w Starostwie Powiatowym w Tucholi oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym.

Budowa tej w budynku starostwa, trwała długo, wbrew temu, co mówią urzędnicy, petenci na początku byli kompletnie zdezorientowani, ale horror dobiegł końca i wreszcie jest, co ciekawe, nie jeździ w bok, a w górę, malkontentom mówimy krótko –  i tak ma być!

Winda ma podobno ułatwić niepełnosprawnym dostęp do urzędu, to oczywiście nadużycie, bo sam budynek jest kompletnie nieprzystosowany do ruchu np. wózków inwalidzkich. Zachowajmy jednak optymizm, bo korzystać będziemy z tego wszyscy, aż do chwili, kiedy się zepsuje. Kiedy utkwimy między piętrami, lub kiedy wybuchnie pożar, nie musimy się obawiać, bo urządzenie ma zabezpieczenia. Zanim spłoniemy, możemy wysłać SOS poprzez system łączności, lub zwyczajnie wystukać Morsem ….—-…., stukając w jej kabinę, może ktoś usłyszy. Udźwig windy to 630 kg, ilość osób 8, prędkość 1m na sekundę. Kosztowała ponad 386 tysięcy, a dofinansowano ją w kwocie ponad 107 tysięcy złotych. Sarkazm wynika wyłącznie z jednego, nasz powiat ma inne potrzeby.


(mrf.)