21 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

STOP WYŁUDZENIOM! Phishing

2 min read

Hakerzy lubią bazować na emocjach i potrzebach. Wykorzystują je do ataków typu phishing. Naucz się, na co zwracać uwagę, aby pozostać bezpiecznym!

Czym jest phishing

Phishing to przebiegła metoda, której używa haker, aby nakłonić Cię do ujawnienia informacji osobistych, takich jak hasła lub numery kart kredytowych, ubezpieczeń i kont bankowych. Robią to poprzez wysyłanie fałszywych e-maili lub przekierowywanie na fałszywe strony internetowe.

Skąd bierze się phishing

Wiadomości związane z phishingiem wydają się pochodzić od legalnych organizacji, takich jak PayPal, UPS, agencji rządowych lub Twojego banku. E-maile grzecznie proszą o aktualizacje, zatwierdzenia lub potwierdzenia informacji, często nawet sugerują, że pojawił się problem. Zostajesz wtedy przekierowany na fałszywą stronę i nakłoniony do podania informacji dotyczących konta, co może doprowadzić do kradzieży tożsamości.

Jak rozpoznać phishing

Otrzymasz komunikaty z prośbą o ujawnienie informacji osobistych, zwykle za pośrednictwem poczty elektronicznej lub za pośrednictwem strony internetowej.

Jak pozbyć się phishingu

Podczas gdy phishing zarzuca przynętę, nie może zostać „usunięty”, jednak można go wykryć. Monitoruj swoją stronę i bądź świadomy, co powinno a co nie powinno się na niej znajdować. Jeśli to możliwe, zmieniaj kluczowe pliki na swojej stronie internetowej na bieżąco.

Jak można zapobiec phishingowi
  • Miej dobre nawyki i nie reaguj na linki w niechcianych e-mailach lub na Facebooku.
  • Nie otwieraj załączników w niechcianych e-mailach.
  • Ochraniaj swoje hasła i nie ujawniaj ich nikomu.
  • Nie przekazuj nikomu poufnych danych — przez telefon, osobiście lub przez e-mail.
  • Sprawdzaj URL stron (adresy stron). W wielu przypadkach phishingu, adresy strony wyglądają na poprawne i legalne, ale adresy URL mogą być błędnie wpisane lub domena może się różnić (.com zamiast .gov).
  • Dbaj o to, aby przeglądarka była cały czas zaktualizowana i korzystaj z poprawek zabezpieczeń.
Chroń się przed zagrożeniem typu phishing

Nie ma lepszego sposobu na rozpoznanie, usuwanie i zapobieganie zagrożeniu typu phishing niż używanie antywirusa i narzędzia chroniącego przed phishingiem.


(RED.)

Źródło: avast.com/pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook