27 września 2020

Stowarzyszenie Pomóżmy Gminie Kęsowo otrzymało grant

1 min read
Stowarzyszenie Pomóżmy Gminie Kęsowo otrzymało grant w wysokości 7000 zł w programie „Czuwamy! Pamiętamy!” organizowanym przez Fundację Orlen.

Dzięki pozyskanym funduszom zostanie przywrócona cześć zapomnianemu Miejscu Pamięci Narodowej znajdującym się w Lesie Krajeńskim poprzez renowację tablicy symbolicznego grobu, umieszczenie tablicy informacyjnej opisującej historię tego miejsca oraz wyznaczenie szlaku pozwalającego na samodzielne dotarcie w to miejsce zainteresowanych osób. Miejsce to w tym momencie jest już w znaczący sposób zniszczone. Po przejściu nawałnicy w 2017 r. dotarcie do tego celu jest także bardzo utrudnione.
Grób ten jest miejscem straceń dokonanych w październiku 1939 roku. Jak wynika z przekazów słownych w miejscu tym zamordowano 12 mężczyzn, najprawdopodobniej księży, przewiezionych z obozu koncentracyjnego w Radzimiu. Przypadkowi świadkowie tego zdarzenia w późniejszym czasie usypali w tym miejscu kopiec i postawili na nim symboliczny brzozowy krzyż. W 1975 r postawiono tam tablicę i prowizoryczny grób.

(red.)

Źródło: FB Gm. Kęsowo
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook