28 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Stulecie polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych, być może to ostatni raz?

2 min read

Dziś (29 stycznia) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Być może, że stosunki te ulegną zmianie jesienią, kiedy Michael Richard „Mike” Pompeo, złoży Kongresowi USA sprawozdanie z tego, jak realizowana jest ustawa 447 Just w sprawie żądań przedstawicieli przemysłu Holocaustu w ramach „mienia bezspadkowego” (nielegalny skok na kasę), prościej roszczeń wobec Polaków, które wyceniono wpierw na 65 miliardów, a chwilę później już na 300 mld dolarów. Ustawę podpisał prezydent Trump. Miej nas Boże w opiece, przed takimi sojusznikami. Sprawa została przez nasz rząd zamieciona po dywan, a zagrożenie jest równe temu z 1939 roku, kiedy utraciliśmy niepodległość.

I płynnie przechodzimy do informacji z Torunia.

Dziś (29 stycznia) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. W wydarzeniu wzięli udział stacjonujący w Toruniu amerykańscy żołnierze, uczniowie toruńskich szkół oraz studenci i wykładowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gości podjął członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

 

Dzisiejsze spotkanie, będące formą upamiętnienia 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, odbyło się w języku angielskim. Jego uczestnicy wysłuchali wykładu dr Jarosława Hermana z Katedry Filologii Angielskiej UMK na temat historii stosunków polsko-amerykańskich. Mowa była również o polsko-amerykańskich tradycjach kulinarnych – wystąpienie przygotował prof. dr hab. Jarosław Dumanowski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Spotkanie zwieńczyło zwiedzanie wystawy „Welcome to Toruń” na II piętrze Urzędu Marszałkowskiego, będącej fotograficznym udokumentowaniem pobytu w Kujawsko-Pomorskiem grupy amerykańskich żołnierzy z 1. Batalionu 82. Grupy Artyleryjskiej Armii Stanów Zjednoczonych z Teksasu, którzy aktywnie uczestniczyli w życiu regionu (więcej).

 

W spotkaniu wzięli udział uczniowie anglojęzycznych liceów – X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, studenci anglistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz przedstawiciele nowej grupy amerykańskich żołnierzy, która od kilku dni stacjonuje na toruńskim poligonie w ramach operacji „Atlantic Resolve” (wzmocnienie obecności sił NATO w Europie). To żołnierze z 1. Batalionu 5. Pułku Artylerii Polowej z Fortu Riley w Kansas, którzy zastąpili żołnierzy z Teksasu.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook