17 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Sukces tucholskich hafciarek podczas XIX Wojewódzkiego Konkursu Haftu Kaszubskiego Linia 2014

3 min read

XIX Wojewódzki  Konkurs Haftu Kaszubskiego w Linii po raz kolejny dla tucholskich hafciarek okazał się sukcesem.

We wtorek, 10 czerwca 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w  Linii odbyło się podsumowanie konkursu na haft kaszubski, który  organizowany jest od lat i który zdobył sobie  już wysoką rangę, a nagradzani twórcy i ich wytwory cenione  są w kręgach etnografów i etnologów. Na tegoroczny  konkurs  prace  dostarczyło  99  twórców  z  terenu  całego  województwa   pomorskiego i  24 z powiatu tucholskiego.

Łącznie na konkurs nadesłano  239  prac, które  prezentowały  wszystkie  szkoły  haftu kaszubskiego. Prace tucholskich  twórczyń  ( 72 )  – obrusy, chusty, czepce , bieżniki i inne wytwory o charakterze użytkowym   oceniało jury w składzie: Elżbieta Ball – Szymroszczyk (etnograf z  Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego), Ewa Gilewska  (etnograf, kustosz Muzeum Etnograficznego w Gdańsku), Joanna   Cichocka    (Muzeum     Piśmiennictwa  i  Muzyki  Kaszubsko  –  Pomorskiej  w Wejherowie),  Jadwiga     Sommer (przewodnicząca Komisji  Kultury i Oświaty Rady Gminy Linia) oraz Edmund Szymikowski – pomysłodawca konkursu i emerytowany, długoletni dyrektor  Gminnego Ośrodka Kultury w Linii.

Komisja oceniała zgodność ornamentyki z kanonami poszczególnych szkół haftu, właściwą kolorystykę elementów wzorów, oryginalność kompozycji oraz poziom technicznego wykonania. Mnogość i piękno prac spowodowało, iż jury podobnie jak w poprzednich latach stało przed wielkim dylematem w kwestii oceny  i  przyznało wiele równorzędnych miejsc w każdej z kategorii wiekowej – dziecięcej, młodzieżowej i dla dorosłych. Pośród 54 nagrodzonych  (finansowo) w kategorii dorosłych  znalazły się 22 twórczynie z naszego regionu.

W oczach jury na najwyższą pierwszą lokatę w 2014 roku  zasłużyła min.  Hanna Kozłowska. Drugie nagrody przypadły Alicji Zaremba – Lipińskiej, Halinie Sala, Marii Sala, Iwonie Ziółkowskiej i Barbarze Rożniak, a trzecimi lokatami  w tej niełatwej sztuce mogą pochwalić się Leokadia KwasigrochJózefa Klinicka i Bogumiła Błażejewska. Jury przyznało  także nagrody specjalne: Jolancie Parszucie, Ewie Siekierskiej i Marzenie Kołatce. Wyróżnienia otrzymały: Łucja Chyła, Barbara Karnecka, Anna Kopiszka, Grażyna Mross, Iwona Lewandowska, Stanisława Parol i Mirosława Sikora. Pięć tucholskich  uczestniczek konkursu  otrzymało dyplomy. Nad  XIX Wojewódzkim  Konkursem Haftu Kaszubskiego Linia 2014  patronat objęła Anna Komorowska –  Pierwsza Dama Rzeczypospolitej. W dowód uznania dla kunsztu twórczyń przesłała dyplomy z  gratulacjami i suweniry w postaci porcelanowych kompletów kawowych z pozłacaną  sygnaturką Pałacu Prezydenckiego. Są to wyjątkowe upominki dla  Pań, które zdobyły pierwsze miejsca oraz nagrody specjalne.

Podczas uroczystości nagrody wręczali włodarze gminy Linia –  Przewodniczący Rady Gminy Czesław Hinz i Wójt Gminy Łukasz Jabłoński oraz Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej Tomasz Fopke. Od lat organizatorami konkursu jest Wójt Gminy Linia i dyrekcja Gminnego Ośrodka Kultury. Czy nie warto byłoby wrócić do tradycji konkursów na sztukę ludową, w której brali udział twórcy z Pomorza i Kujaw? Tuchola uznana na Pomorzu za zagłębie haftu kaszubskiego  to najodpowiedniejsze miejsce na  konfrontacje i dyskusję nad kondycją różnych dziedzin sztuki ludowej. Przecież taka publiczna deklaracja padła już ze strony władz gminy  –   w 2011r.!

_______________________

(red.)

Materiały nadesłane.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook