21 października 2020

Św. Hubert w Okoninach

2 min read

W Okoninach koło Śliwic w Borach Tucholskich w dniu 9 listopada 2014 r. w kaplicy pw. św. Huberta, odbyły się obchody patronalnego święta myśliwych i leśników.


Malutka kapliczka wypełniła się myśliwymi, leśnikami, członkami Bractwa Św. Huberta ze Śliwic oraz wiernymi. Koła łowieckie delegowały swoje sztandary. Wystrój kaplicy nawiązywał do tradycji i symbolów łowiectwa.

Mszę świętą odpustową celebrował ks. biskup Wiesław Śmigiel wraz z księżmi myśliwymi. Całej uroczystości towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu sygnalistów myśliwskich, kolegów: Piotra Grzywacza oraz Kazimierza i Karola Kroskowskich. Tematem przewodnim homilii odpustowej, wygłoszonej przez ks. biskupa Wiesława Śmigiela, była szeroko pojęta ekologia oraz rola człowieka mądrego i roztropnego w ochronie środowiska.

Okolicznościowe spotkanie po mszy świętej stało się okazją do wręczenia wyróżnień.
Za zasługi dla łowiectwa bydgoskiego i popularyzację kultury łowieckiej, Okręgowa Rada Łowiecka w Bydgoszczy, uchwałą nr 244 z dnia 30 października 2014 r. wyróżniła Medalem Za Zasługi dla Łowiectwa Bydgoskiego, kol. Zenona Dejnowskiego – mistrza Bractwa Św. Huberta.

Za krzewienie kultu św. Huberta i promocję łowiectwa, Statuetką Łowiectwa Bydgoskiego uhonorowano: księdza biskupa Wiesława Śmigiela oraz księdza prałata Andrzeja Kossa – kapelana Bractwa, członka Komisji Kultury ORŁ w Bydgoszczy. Wyróżnienia wręczyli członkowie ORŁ w Bydgoszczy, koledzy: Jan Pawlak i Hubert Trzebiński wraz z przewodniczącą Komisji Promocji Łowiectwa i Kontaktów z Mediami ORŁ w Bydgoszcz – kol. Aleksandrą Szulc.

Uroczystości były połączone z 10 – leciem powołania ks. prałata Andrzeja Kossa na kapelana myśliwych, leśników i rycerzy Diecezji Pelplińskiej. Jubilat otrzymał podziękowania od zaproszonych gości za krzewienie kultu św. Huberta i promocję kultury łowieckiej na obszarze okręgu bydgoskiego i gdańskiego.

W trakcie biesiady myśliwskiej swoje umiejętności na różnych instrumentach muzycznych zaprezentowali sygnaliści: Karol Kroskowski – wielokrotny Mistrz Polski w kategorii solistów w Ogólnopolskich Konkursach Sygnalistów Myśliwskich, kol. Piotr Grzywacz „Wojski” Borów Tucholskich oraz laureat wielu konkursów sygnałów i muzyki myśliwskiej kol. Kazimierz Kroskowski.

_________________________

Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Trzciński

Źródło

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook