13 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2 min read

pioroTo ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

————–0————–

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii, Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

Światową Stolicą Książki jest w tym roku Bangkok, który otrzymał tę zaszczytną funkcje w zamian za rozwijany tam program promocji czytelnictwa wśród ludzi młodych oraz osób ze środowisk najbiedniejszych, marginalizowanych. W ubiegłym roku Światową Stolicą Książki był Erewań, stolica Armenii.

 

Jak jest u nas?

Niestety nie tylko coraz mniej czytamy, ale też coraz mniej wstydzimy się o tym mówić. Czytanie nie tylko przestało być modne, ale przede wszystkim przestało być wartym zachodu zajęciem, nawet dla osób z wyższym wykształceniem.

Młodzież czytająca w ramach szkolnych obowiązków (najczęściej lektury wskazane przez nauczycieli), podnosi statystyki w swojej grupie wiekowej, ale bez ściemniania przyznaje się, że rzadko poznaje dziś książki w całości. Częściej je przegląda, podczytuje fragmenty, porzuca w połowie… Rozwój technologii mobilnych i szeroka dostępność informacji w formie elektronicznej, zmienia nasze nawyki i sposób przyswajania tekstów.

Rzadko słychać takie głosy – nie wyobrażam sobie dnia bez książki. Zawsze wiedziałam, że jestem z taką moją potrzebą w zdecydowanej mniejszości.… Smutne to i napawa wielką melancholią.

Dlatego też, startuje kampania społeczna pod hasłem – „A Ty, do czego używasz książek?”.

Może warto byłoby samemu sobie odpowiedzieć na takie pytanie.

 Agnieszka Krizel

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook