30 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Światowy Dzień Ziemi

4 min read

article_74135370Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. W Polsce początek obchodów to rok 1990. Niektórzy świętowanie zaczynają już teraz: będą na godzinę gasić światła, zaczną segregować śmieci, zajmą się organizacją najróżniejszych happeningów i kampanii społecznych.

Hasłem przewodnim Światowego Dnia Ziemi 2013 ogłoszonym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jest: „Elektroodpady – proste zasady”. Ponownie wraca temat segregacji odpadów, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektronicznego i elektronicznego.

Niestety, produkujemy coraz więcej odpadów. Segregacja odpadów, recykling, odzysk zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest dziś ważnym problemem w skali globalnej. Podczas obchodów Dnia Ziemi, należy upowszechniać właściwe postępowanie z różnymi odpadami, informować o korzyściach płynących z recyklingu i odzysku odpadów, oraz przede wszystkim zachęcać do segregowania śmieci.

Selektywna zbiórka odpadów, to nie tylko kolorowe pojemniki do których wrzucamy papier, szkło czy plastik, ale także szereg innych rodzajów odpadów, które nigdy nie powinny trafiać do zwykłych koszy na śmieci, tj. przeterminowane leki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, a także odpady zielone ulegające biodegradacji.

Wszystkie elektrośmieci zawierają się w 10 grupach:

  • Wielkogabarytowe urządzenia AGD: chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory.
  • Małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki, zegarki oraz wagi.
  • Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, faksy, terminale, aparaty telefoniczne – tradycyjne i komórkowe.
  • Sprzęt RTV: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze i instrumenty muzyczne.
  • Sprzęt oświetleniowy: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze oraz żyrandole.
  • Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia , narzędzia do obróbki drewna i metalu, narzędzia do nitowania, skręcania, spawania, lutowania, rozpylania oraz kosiarki.
  • Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy: kolejki elektryczne, tory wyścigowe, gry video, kieszonkowe gierki, komputerowo sterowane urządzenia do ćwiczeń sportowych, automaty na żetony.
  • Przyrządy medyczne: sprzęt do dializoterapii, radioterapii, badań kardiologicznych, wentylacji płuc, zamrażarki laboratoryjne, testery płodności i inne elektryczne urządzenia medyczne.
  • Przyrządy do kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe i panele kontrolne.
  • Automaty do wydawania: napojów, słodyczy oraz bankomaty.

 

Sprawa utylizacji zużytych elektrośmieci, czyli zużytych żarówek, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, to nie tylko kwestia świadomości ekologicznej.

Elektrośmieci można oddać bezpłatnie w sklepie, gdy kupujemy nowy sprzęt, w punkcie serwisowym (jeżeli naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna) oraz w specjalnie wyznaczonych miejscach. Listami miejsc zbiórki elektrośmieci dysponują urzędy gminy, ale można je znaleźć bez problemu w Internecie.

 

Utylizacja zużytego sprzętu zgodnie z prawem.

 

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, których działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych, poddawane są obowiązkowi zbierania, odzysku i recyklingu. Oznacza to, że wszystkie pralki, zmywarki, chłodziarko-zamrażarki, urządzenia klimatyzacyjne, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka, tostery, a nawet świetlówki kompaktowe, po okresie użytkowania nie mogą zostać tak po prostu wyrzucone do śmieci. Powinny trafić do punktów odbioru odpadów elektrycznych, gdzie zostaną poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwiania.

Dlaczego? Ponieważ elektrośmieci zawierają trujące substancje, takie jak rtęć, kadm, związki bromu, ołów czy chrom.

Co zatem zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?

Sprzęt AGD/RTV zawiera substancje, które w powszechnym rozumieniu uznawane są za szkodliwe. Tymczasem w świetle nauki i technologii ponad 90% tych składników, da się ponownie wykorzystać do produkcji, chociażby nowych urządzeń gospodarstwa domowego, żagli, mebli czy części do samochodów. Przetwarzaniem zużytych sprzętów zajmują się specjalne zakłady, w których urządzenia poddawane są procesom odzysku, recyklingu lub unieszkodliwiania.

Jeśli w naszej okolicy nie ma żadnego zakładu przetwarzania lub do organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużyty sprzęt możemy oddać na złom. Trzeba jednak sprawdzić, czy punkt złomu jest wpisany do rejestru zbierających zużyty sprzęt. Inną możliwością jest pozostawienie starego urządzenia w punkcie napraw sprzętu AGD/RTV. Dla wielu właścicieli takich warsztatów nasz sprzęt będzie kopalnią części zamiennych.

Niektóre stowarzyszenia lub instytucje organizują szeroko zakrojone akcje zbierania elektrośmieci, które mają walor nie tylko ekologiczny, ale również społeczny czy edukacyjny. Za zużyty sprzęt oferują wówczas konsumentom symboliczną sadzonkę lub kwiatek. Warto więc sprawdzić czy na terenie gminy będzie w najbliższym czasie organizowana podobna zbiórka zużytego sprzętu. To doskonała okazja, by pozbyć się zużytych baterii, świetlówek czy starego radia, a przy tym zrobić coś pożytecznego dla środowiska.

Dlaczego powinniśmy utylizować zużyty sprzęt?

Przedsiębiorstwa wykorzystują do produkcji swoich urządzeń różne szkodliwe substancje. Przykładowo, świetlówka kompaktowa zawiera toksyczną rtęć. Dlatego tak ważne jest bezpieczne utylizowanie zużytych lamp fluorescencyjnych. W tym celu, powinniśmy oddawać je do punktu skupu, bądź wrzucać do przeznaczonych do tego celu kontenerów, które minimalizują ryzyko rozbicia i przeniknięcia toksycznych substancji do gleby i wody.

Za wyrzucenie elektroodpadów do zwykłego śmietnika grozi kara grzywny do 5 000 złotych.

 

 Agnieszka Krizel

 

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook