29 października 2020

Świątynia w Jeleńczu? Jej remont, to ofiara wielu serc!

3 min read

Chyba nikt nie przypuszczał, że Jeleńcz i przepiękna bazylika w jego centrum, połączą tak wiele szczodrych serc. To prawda, wiele osób pokochało tę świątynię i trudno się temu dziwić, że wysupłały ostatni grosz, aby osiągnąć cel – uchronić wyjątkową budowlę  przed rujnacją.

Gmina Kęsowo ma wyjątkowego wójta. Oczywiście, można się przyczepić do tego, że ma w odwodach słynną straż, która zalazła za skórę wielu kierowcom, ale to zaledwie tło. Ot, takie prawo, więc dlaczego z niego nie skorzystać? Każdy z nas postąpiłby podobnie. Wyjątkowość wójta polega na tym, że jest konsekwentny, kocha historię i potrafi przenieść górę, aby osiągnąć swój cel, jeżeli uważa go za słuszny. Nie robi tego sam, pasjonaci sami go odnajdują i… pomogą bez większych ceregieli. Tak się działo!

Świątynia w Jeleńczu byłaby dzisiaj być może ruiną, gdyby nie „wójt Radek”, my tylko pomogliśmy, dokładając bezinteresownie swoją cegiełkę. Owe „my” dotyczy wszystkich ofiarodawców, o gigantycznym sercu – było ich wielu i pochodzą nie tylko z Jeleńcza, czy nawet gminy Kęsowo. Czy warto było? Dalibóg, tak, kiedy ledwie kilka dni temu wszedłem do wnętrza bazyliki, serce zabiło mocniej. Jest gotowa, po czterech trudnych latach, a ogrom wykonanych prac…, powala na kolana i to dosłownie.

TOKiS – PRESS towarzyszył tym przemianom od samego początku, tworzyliśmy dokumentację fotograficzną i filmową wiedząc o tym, że piszemy obrazem nową kartę historii, tej wyjątkowej budowli sakralnej. Powstało wiele filmów, które dzisiaj możemy przedstawić naszym Czytelnikom i Widzom. Ostatni nakręcony został ledwie kilka dni temu. Od niego zaczynamy nasz powrót do przeszłości, często trudnej, dramatycznej, pełnej zwątpienia, radości i nadziei.

Kilka godzin temu odbyła się telefoniczna  rozmowa z panem Wójtem, wpadliśmy na pewien pomysł. TOKiS zmontuje reportaż, który ukaże najnowszą historię kościoła w Jeleńczu. Będzie to swoiste podsumowanie i materiał, który trafi do wielu domowych archiwów, przynajmniej taką mamy nadzieję. Przygotujemy także specjalny pokaz tego filmu, którego premiera odbędzie się w wyremontowanych wnętrzach kościoła w Jeleńczu, to oczywiste.

Aby przerwać wszelkie spekulacje, które mogą się pojawić oświadczamy, że za naszą pracę nie wzięliśmy złotówki. Wszystko sfinansowane zostało z naszych , prywatnych środków.

Już dzisiaj dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym powstały historyczne już zapisy filmowe, gównie za pomoc i wsparcie. Informujemy też o tym, że zebraliśmy gigantyczną ilość fotografii, które również udostępnimy szerokiej publiczności. Jeleńcz już wkrótce zakwitnie barwą głosów i tonów, to miejsce ma nieprawdopodobną akustykę, zostanie wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.

A teraz…, zapraszamy do wspomnień.

04.06.2015

23.11.2014

15.09.2013

15.09.2013

04.07.2013

30.12.2012

28.11.2012

25.11.2012

15.09.2012

30.05.2012

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook