14 kwietnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Święto teatru

2 min read
W czwartek (27 marca) miał miejsce Międzynarodowy Dzień Teatru. Obchody święta odbyły się w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy. Z tej okazji zarząd województwa tradycyjnie przyznał nagrody marszałka przedstawicielom Teatru Horzycy. W tym roku nagrody otrzymało troje aktorów i pracownik toruńskiego teatru, a ponadto sześć osób związanych z innymi scenami naszego regionu. W uroczystości wzięli udział wicemarszałek Edward Hartwich i radna Elżbieta Krzyżanowska.
 
Tradycyjnie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, zarząd województwa nagradza przedstawicieli Teatru im. Wilama Horzycy, jedynej tego typu instytucji w Kujawsko-Pomorskiem prowadzonej przez samorząd województwa. Nagrody odebrało troje aktorów: Maria Kierzkowska, Paweł Tchórzelski i Michał Marek Ubysz oraz kierownik pracowni plastyczno-rekwizytorskiej Barbara Poczwardowska.Dodatkowo, zarząd województwa z okazji święta docenia zasłużonych ludzi związanych z innymi teatrami w regionie, niebędącymi jednostkami organizacyjnymi samorządu województwa. W tym roku nagrody otrzymali Paweł Sztarbowski i Artur Pałyga z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Piotr Sawistowski z Centrum Kultury „Teatr” w Grudziądzu, Barbara Kamińska i Agnieszka Niezgoda z Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu oraz Włodzimierz Stawisiński z Teatru Impresaryjnego we Włocławku.
____________________
– Teatr odgrywa znaczącą rolę w kulturze całego kraju, a teatry działające na terenie województwa prezentują wysoki poziom artystyczny i znacząco przyczyniają się do promocji regionu. Międzynarodowy Dzień Teatru  jest okazją do podziękowania osobom związanych z tą dziedziną kultury za ich codzienną pracę – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w województwie kujawsko-pomorskim miały ukazać rangę i znaczenie teatru w kulturze kraju i regionu. Wielką rolę  w rozwoju sztuki teatralnej i promocji województwa odgrywają przede wszystkim ludzie, którzy tworzą i inspirują wiele przedsięwzięć teatralnych, w tym również o randze międzynarodowej, a także prowadzą działalność popularyzatorską i edukacyjną w środowiskach lokalnych.

Tradycyjnie z okazji święta przygotowane zostało orędzie adresowane do całego teatralnego świata. Tym razem napisał je Brett Bailey, południowoafrykański dramaturg, reżyser, scenograf i twórca instalacji. Zostało ono odczytane przez aktora toruńskiej sceny przed recitalem „Marabut”, dedykowanym zaproszonym gościom.

Podczas recitalu „Marabut” goście usłyszeli piosenki Stanisława Staszewskiego, polskiego poety i barda, w wykonaniu aktorki Teatru im. Wilama Horzycy Małgorzaty Abramowicz, której towarzyszył zespół w składzie: Igor Nowicki (instrumenty klawiszowe), Andrzej Bruner Gulczyński (kontrabas), Mateusz Kurek (gitary), Marek Marszałek (saksofony, flet poprzeczny), Waldemar Franczyk (perkusja).

Teatr im. Wilama Horzycy jest instytucją kultury samorządu województwa.

___________________
(red.)
kujawsko-pomorskie.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook