29 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Swołowo – „Kraina w kratę”

2 min read

W muzeum Kultury Ludowej Pomorza  w Swołowie koło Słupska – w „Krainie w Kratę”  5 czerwca odbyło się kolejne Święto Szparagów, na które wybrali się Borowiacyw ramach projektu  „A to (też) Polska właśnie”.

Celem  organizowania takiego święta jest popularyzacja szparagów – warzywa, które dawniej było powszechnie wykorzystywane w kuchni na Pomorzu. Dzisiaj powoli wraca na nasze stoły.Przed II wojną światową  szparagi były bardzo popularne na tamtym terenie.

Było to tzw. „szparagowe zagłębie”,jednak po 1945 roku tradycja ich uprawy i konsumpcji na tym terenie zaniknęła. W skansenie było wiele atrakcji. Tradycyjne potrawy ze szparagów przygotowały Koły Gospodyń Wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne. Ludwika Dąbrowska, uczestniczka programu Masterchef, opowiadała o właściwościach szparagów i sposobie ich przygotowania. Były występy kapeli, wspólne gotowanie zupy szparagowej i liczne konkursy, w których Borowiacy okazali się mistrzami. Jednak dla członków Borowiackiego Towarzystwa Kultury najważniejsze było zwiedzanie najmłodszego w Polsce skansenu.Większość budynków we wsi jest zbudowana w konstrukcji szachulcowej, czyli posiada drewniany szkielet, który wypełnia glina wymieszana z sieczką, trocianmi lub wiórami. Wypełnienie otynkowane na biało jest poprzecinane ciemnymi belkami, tworzącymi charakterystyczną kratownicę. Stąd określenie Swołowa – „krainą w kratę”.

Cała wieś wygląda jak muzeum, ale  zagroda pod numerem 8,zwana „Zagrodą Albrechta” różni się od pozostałych. Od 1659 roku zamieszkiwała ją rodzina Albrechtów. W 1945 roku Gerhard Albrecht wraz z żoną Herthą i córką Minną na skutek traktatu jałtańskiego opuścili wieś i wyjechali do Niemiec Zachodnich. Ich zagrodę zasiedlili Polacy, którzy przenieśli się do Swołowa – najpierw rodzina Piecuskich, a następnie Kowalskich.

Podobne losy spotkały pozostałe swołowskie gospodarstwa. „Zagroda Albrechta” kilka lat temu przeszła gruntowny remont. Część budynków została rozebrana i odbudowana tymi samymi technikami na oryginalnych fundamentach, część została odrestaurowana. Przywrócono przedwojenny wygląd chałupy. Wyposażono wnętrza tak, jak wyglądały w czasach Albrechtów. W budynku inwentarskim przygotowano dodatkowe ekspozycje związane z lokalnymi rzemiosłami, ale bynajmniej nie jest to ciesielstwo czy kowalstwo, tak popularne w innych muzeach na wolnym powietrzu, ale niezwykle interesująco przedstawione piwowarstwo i tkactwo.

Swołowo położone jest 14 km na północny-zachód od Słupska (administracyjnie przynależy do Gminy Wiejskiej Słupsk.), na zachodnich krańcach województwa pomorskiego, w odległości około 13 km od linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Wieś leży na uboczu, około kilometr od drogi Słupsk-Darłowo. Zbliżają się wakacje. Warto odwiedzić to miejsce.

______________________

Maria Ollick

 

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook