31 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Z NASZEGO ARCHIWUM. SYLWESTER NASZYCH ZWIERZĄT

3 min read

Kolejny raz zabieram głos w sprawie zwierząt. Robię to z największą przyjemnością, bo kocham psy, ale i nie tylko. Musimy uświadomić sobie, że my jesteśmy ludźmi i to, co dla nas jest zabawą, dla zwierząt domowych, jak psy czy koty, to męka, która bardzo różnie może się skończyć.

Zwierzęta odczuwają wszystkie dźwięki intensywniej, dlatego też inaczej niż my na nie reagują. Oprócz lęku odczuwają silny ból.

Przed najgłośniejszą nocą w roku na dłuższy spacer z psem należy wyjść po południu. Nie spuszczać go ze smyczy. Często się zdarza, że nawet w trakcie dnia miłośnicy fajerwerków robią próbne wybuchy. W czasie takiego wybuchu pies może się zląc i uciec. Dobrze, więc przypiąć do obroży karteczkę z adresem.

Co zrobią wystraszone zwierzęta? Psy najczęściej skomlą, wyją, szczekają, ale też drapią i gryzą. Od przypływu adrenaliny mogą nagle przeskoczyć dwumetrowy płot. Koty głośno miauczą, czołgają się, zaszywają się miejscach, z których trudno je wydostać.

Niektóre mogą dostać nawet zawału, szczególnie te starsze zwierzęta, czy słabego zdrowia. Jeżeli wiemy, że nasze zwierzę boi się burzy, to huku petard też się będzie się bało. Szczeniaka można wytresować, by nie bał się strzałów, tak jak to się odbywa w przypadku psów policyjnych, jednak dorosłego psa już się nie da zmienić.

Przestraszone hukiem psy najczęściej uciekają w popłochu, gdzie ich oczy poniosą. W efekcie błąkają się i trafiają do schronisk, lub giną pod kołami samochodów.

W tym okresie trafia do schronisk dwa razy więcej psów niż zazwyczaj. Część ludzi szuka ich, przyjeżdża i je odbiera, ale wiele z nich zostaje. Wielu właścicieli nawet ich nie szuka.

Jak więc możemy pomóc naszym pupilom?

 

Najlepiej będzie po prostu zostać z psem lub kotem w domu. Okazywać mu więcej sympatii, mówić do niego, zabawiać. Umieścić w najcichszym pokoju, zasłonić okna. Warto również zrobić legowisko, coś w rodzaju budy.

Wystraszone koty chowają się za meble gdzie czują się najbezpieczniej. Najlepiej nie próbować wyciągać go stamtąd, ponieważ w strachu może podrapać. Należy uważać przy otwieraniu drzwi lub okien, aby wystraszony kot nie uciekł w panice.

Na pewno warto odwiedzić weterynarza, by ten zaaplikował odpowiednią dawkę środków uspokajających. Uwaga: nie wolno tego robić na własną rękę lub sięgać po typowe leki uspokajające przeznaczone dla ludzi.

W sylwestrowy wieczór warto wyjść na spacer kilka godzin wcześniej. W mieszkaniu dobrze zasłonić okna, by błyski nie drażniły zwierząt. Najlepiej odwrócić jego uwagę zabawą.

Jeśli kochamy nasze zwierzątka, zadbajmy o to, by w tak wystrzałowej nocy nie cierpiały, tylko przeżyły ją w spokoju.


Agnieszka Krizel

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook