29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Szarża pod Krojantami 2015” – Widowisko historyczno–militarne już niedługo!

4 min read

Organizatorzy tego wyjątkowego widowiska zadziwiają nas od lat. Wydawałoby się, że o tym fakcie wiemy już wszystko, a każda kolejna inscenizacja jest powieleniem starej, ubiegłorocznej. Nic bardziej mylnego. Szarża odtwarzana dzisiaj jest czymś zupełnie innym, biorąc pod uwagę współczesność i wyzwania przed którymi staje Nasz Kraj, mając w klasie rządzącej kombinatorów, złodziei i pospolitych idiotów. Kultywowanie historii jest fundamentalnym mechanizmem obronnym, który wielu chciałoby odsunąć na margines. Nic z tego!

Już za niedługo tj. w dniu 6 września 2015 roku, spotkamy się na kolejnym widowisku historyczno – militarnym pt. „Szarża pod Krojantami 2015”. Na polu dawnego boju kawalerzystów pod miejscowością Krojanty nieopodal Chojnic, uczcimy pamięć żołnierzy 18 Pułku Ułanów Pomorskich, którzy w dniu 1 września 1939 roku wykonali sławetną szarżę na pododdział niemieckiej piechoty zmotoryzowanej. Tym samy zatrzymali działania agresora dzięki czemu polscy żołnierze broniący Chojnic, mogli wycofać się i unikając okrążenia, a tym samym zamknięcia w niemieckim kotle i zniszczenia.

Kawalerzyści 18 Pułku Ułanów z Grudziądza wykonali swoje zadania zgodnie z rozkazem dowódcy Pomorskiej Brygady Kawalerii, ale okupili to znacznymi stratami. W dniu 1 września 1939 roku pod Chojnicami w szarży pod Krojantami zginęło jak udokumentowano 33 kawalerzystów (w tym 11 bezpośrednio na polu bitwy). Na polu boju poległ sam dowódca pułku pułkownik Kazimierz Mastalerz oraz rotmistrz Eugeniusz Świeściak. Na pamiątkę bitwy oraz w celu upamiętnienia tego bohaterskiego czynu i poległych w szarży ułanów z Grudziądza od lat sześćdziesiątych zeszłego wieku, przez lata również wbrew władzom komunistycznym, dzięki pani Kazimierze Szark – ówczesnej dyrektor Szkoły Podstawowej z Nowej Cerkwi, organizowano w pierwszą niedzielę miesiąca, uroczystości patriotyczno – religijne najpierw na polu walki, a później pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów, zbudowanym przy szosie biegnącej Chojnic do Czerska. Tam gromadzili się byli żołnierze 18 pułku wraz z rotmistrzem Ładosiem – uczestnikiem szarży, ich rodziny oraz lokalna społeczność, aby pamięć o bohaterskim czynie ułanów nie zaginęła.

Od 2001 roku, z inicjatywy członków Polskiego klubu Kawaleryjskiego Jerzego Hanisza, Marka Dragana i Janusza Andrysiaka, zaczęto organizować widowisko historyczno – militarne, które wsparły lokalne władze gminne z wójtem Zbigniewem Szczepańskim. Następnie powstała „Fundacja Szarża pod Krojantami”, która kierowana przez panią mecenas Grażynę Winiecką, przejęła zasadniczy wysiłek w organizacji uroczystości i widowiska pod Krojantami. W ten sposób pamięć ułanów i ich czynu zaczęła być znana nie tylko na Pomorzu i wśród znawców historii kawalerii polskiej, ale także utkwiła w pamięci rodaków niemal z całej Polski. Dzisiaj uroczystości i widowisko gromadzi blisko 30 tysięczną widownię, a tradycja i pamięć o polskiej kawalerii, zwłaszcza 18 Pułku Ułanów Pomorskich, stała się bliska wielu rodakom z Pomorza i terenu całego kraju. Sława szarży dotarła również do wielu miłośników kawalerii w Europie, także na kontynent Ameryki Północnej i Południowej, skąd przychodzą od jednego Brazylijczyka pozdrowienia i życzenia oraz słowa uznania dla dzielności i chwały kawalerii polskiej, a także organizatorów widowiska organizowanego z wielkim rozmachem.

M.D.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI 
W DNIACH 5-6 WRZEŚNIA 2015 ROKU POD KROJANTAMI 
Z OKAZJI 76 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ 
I SZARŻY 18 PUŁKU UŁANÓW POMORSKICH 

5.09.2015 r. – SOBOTA

– godz.16.30 – Konferencja popularnonaukowa w Zespole Szkół w Nowej Cerkwi.
– godz.18.30 – Polowa Msza Św., połączona z koronacją kopii obrazu MB Częstochowskiej,
w Kaplicy Kliniki w Krojantach, na terenie przyległego parku.

6.09.2015 r. – NIEDZIELA

część PATRIOTYCZNO – RELIGIJNA

10.45 – Wprowadzenie warty honorowej;
– Wprowadzenie pocztów sztandarowych;
– Podniesienie flagi państwowej na maszt, Hymn państwowy i Marsz 18 Pułku Ułanów Pomorskich z Grudziądza.

11.00 – Powitanie gości;
– Składanie raportów przez kluby jeździeckie;
– Wystąpienie opiekuna Izby Pamięci przy Zespole Szkół w Nowej Cerkwi p. Kazimiery Szark oraz zaproszonych gości;

– Apel Poległych – salwa honorowa; Składanie wieńców i kwiatów;
– Występ z programem artystycznym dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Nowej Cerkwi.
12.00 – Polowa Msza Święta.
13.00 – Odprowadzenie pocztów sztandarowych. Przejście na pole szarży oraz widowiska historycznego pt. „Szarża Pod Krojantami”.

CZĘŚĆ PLENEROWA
13.30 – Prezentacja stowarzyszeń kawaleryjskich i klubów jeździeckich.
13.45 – Pokaz musztry 120 konnego szwadronu kawalerii.
14.10 – Koncert Orkiestry Wojskowej z Elbląga.
14.45 – XVIII Bieg Ułański.
15.00 – Prezentacja bryczek i powozów.
15.15 – Inscenizacja „Kawaleryjska powinność – Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami z 1.09.1939 r.”
15.55 – Wręczenie nagród za bieg ułański i za konkurs najciekawszego zaprzęgu konnego. Pokazy zręcznościowej jazdy konnej – „dżygitówka”.
16.20 – Inscenizacja „Współczesne Polskie Siły Zbrojne. Szarża kawalerii zmotoryzowanej i pancernej”, z wykorzystaniem sprzętu będącego współcześnie na wyposażeniu Wojska Polskiego.
17.00 – Zakończenie uroczystości przez Wójta Gminy Chojnice. Prezentacja wszystkich uczestników widowiska. Występ Zespołu akordeonowego z Brus.

Przypominamy o tym, że w inscenizacji udział bierze wielki oddział utworzony przez tucholskie Stowarzyszanie Miłośników Historii Borów Tucholskich „HISTORIA I PAMIĘĆ”, pod wodzą prezesa – Zbigniewa Kabata. Czy wzorem ubiegłych lat przyjmą honory, które złożyli im za wkład w inscenizację zaproszenie oficerowi zawodowi WP? Zupełnie możliwe.

WARTO TO ZOBACZYĆ, WARTO UCZESTNICZYĆ W TYM NIEZWYKŁYM ŚWIĘCIE!

_________________________

(red.)

Materiały udostępnione przez Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook