5 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Szkoła w Suchej do likwidacji, tylko… po co?

2 min read

Tak to już jest w dodatku na całym świecie, że do procesu edukacji budżet państwa musi „dokładać”. Przepraszam, a kto go tworzy? W demokratycznych krajach – My! Tym z większą złością stwierdzić można, że likwidacja placówek szkolnych, to jakieś kosmiczne nieporozumienie, za które prędzej, czy później zapłacimy wszyscy i to słono.

Oczywiście, można systemu bronić, a ten jasno wskazuje – niż demograficzny, główną przyczyną problemów. To dsc06815półprawda, ponieważ sednem sprawy są… pieniądze, a ściślej ich brak. Również tej maleńkiej szkoły w Suchej, los nie oszczędza. Obecny pan sołtys (fot.) i mieszkańcy, chcą utrzymać placówkę. Już niedługo ponownie spotkają się w tej sprawie, by radzić nad jej utrzymaniem.

To zrozumiałe, każdy rodzić chce mieć swoją pociechę najbliżej. Do szkoły w Suchej uczęszcza 30-ro dzieci, właśnie tam rozpoczęły swoją edukację i jak do tej chwili, ciągle trwa. Nieuchronną będzie chwila, kiedy trafią one do innej, większej szkoły, w tym przypadku do Zespołu Szkół w Lubiewie.

Szkoła w Suchej jest odnowiona, nie odstaje od innych, ma salę komputerową, przestronne izby lekcyjne, dobre wyposażenie, ogrzewanie gazowe i zaangażowaną w pracę grupkę nauczycieli. Szkoła odnosi sukcesy, które są widoczne w skali całej gminy. To znak, że dzieje się tam dobrze.

Obecny rząd, już za chwilę, wprowadzi zmiany w szkolnictwie, które nie są zaskoczeniem, znamy je z przeszłości. Jednak, wydaje się, że nikt nie przykłada specjalnej wagi do tego, że nadejdzie taka moment, że niż demograficzny się zakończy i rodzić się będzie więcej dzieci. Wtedy…, małe szkoły, takie jak w Suchej, będą miały rację bytu. Niestety, będzie już za późno,  obiekty (dawne szkoły) zmienią właściciela, charakter, a na budowę nowych,  w ewentualnej przyszłości, nie ma i nie będzie najmniejszych szans.

Oczywiście, cały problem, generują pieniądze, bliżej,  ich brak i władze samorządowe muszą podjąć decyzję Wybiorą tak znienawidzone… mniejsze zło. I ponownie żałować można tego, że wszystko odbędzie się kosztem kilku nauczycielek, które znajdą zatrudnienie w innym miejscu i najmłodszych dzieci, które będą musiały wpierw przeżyć  szok, a potem zaadaptować się nowej rzeczywistości. Sytuacja w Suchej nie wygląda tragicznie, wszystko się ułoży prędzej, czy później, jednak siłą przyzwyczajenia…, znaczenie wsi, która ma swoją szkołę, jest zupełnie inne. Śmiało uznać można, że to nawet kwestia prestiżu, co dla tak małej społeczności, nie jest bez znaczenia.

Warto tę sprawę przemyśleć raz jeszcze.

________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook