20 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Szkolny, rekrutacyjny horror trwa, a PiS powiada, Rodacy, nic się nie stało!

2 min read

Reforma oświaty w wykonaniu najgorszej ministry na tej planecie zbiera swoje żniwo. Sprawczyni, kolokwialnie mówiąc „dała nogę do Brukseli” i tyle ją widzieli. Z daleka ma jeszcze czelność twierdzić że to wina wszystkich, tylko nie jej i resortu, który rzekomo prowadziła.

Dramatyczna sytuacja nie przeszkadza jednak robić dobrej miny do złej gry funkcjonariuszom, którzy w swojej propagandzie nie ustają do dzisiaj w podsumowaniu pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich.

***

W Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy odbyła się dzisiaj konferencja prasowa poświęcona podsumowaniu pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich w województwie kujawsko-pomorskim. W konferencji uczestniczyli wicewojewoda Józef Ramlau, Dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek Jolanta Metkowska oraz Urszula Chaberska starszy wizytator z Delegatury w Toruniu.

„Mamy w tym roku szczególną sytuację, bowiem rekrutacja do szkół ponadpodstawowych przebiega dwutorowo. Podlegają tej rekrutacji dwa roczniki. Przygotowana w naszym województwie ilość miejsc w szkołach ponadpodstawowych, to ok. 48,5 tys. miejsc. Natomiast młodzieży aspirującej do obsadzenia tych miejsc jest 39,5 tys. Jak łatwo obliczyć, mamy nadwyżkę ok. 9 tys. miejsc. Argument o pewnych niepokojach, które związane są z tą rekrutacją jest argumentem chybionym, ponieważ ilość miejsc jest większa niż ilość chętnych. Ci którzy nie dostali się do wymarzonych przez siebie szkół na pewno znajdą dla siebie miejsce w innych liceach czy technikach” – mówił wicewojewoda Józef Ramlau.

Dane statystyczne obrazujące przebieg rekrutacji w szkołach publicznych prowadzonych przez samorządy zaprezentowała przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

„Samorządy prowadzące w naszym województwie szkoły ponadpodstawowe przygotowały 38.466 miejsc.  O przyjęcie do tych szkół ubiegało się 37.232 osoby. Z tego jasno wynika, że nadwyżka jest znacząca bo jest to więcej o 1.234 więcej miejsc niż liczby uczniów ubiegających się o przyjęcie do szkół prowadzonych przez samorządy. Oznacza to, że zarówno samorządy, jak i dyrektorzy szkół byli przygotowani do tej trudnej akcji związanej z rekrutacją.”

Największe trudności pojawiły się w dużych aglomeracjach miejskich. W mieście Bydgoszcz liczba niezakwalifikowanych, to 1.011 osób, wolnych miejsc pozostaje nadal 1.386. Liczba osób niezakwalifikowanych jest procentowo porównywalna do tej z ubiegłego roku, kiedy to na pierwszym etapie rekrutacji do najbardziej obleganych liceów i niektórych techników, osób nieprzyjętych było 550. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tym roku rekrutacji podlegają dwa roczniki, okazuje się, że liczba osób nieprzyjętych jest procentowo porównywalna z ubiegłym rokiem.

Wykaz wolnych miejsc w szkołach średnich województwa znajduje się na stronie internetowej Kuratorium 
Oświaty w Bydgoszczy. https://kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/


(red.)

bydgoszcz.uw.gov.pl

podziemnaTV

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook