11 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ta sprawa jest zwyczajnym skandalem! (felieton autorski)

2 min read

Na naszej tablicy wydarzeń w naszym powiecie, już drugi raz w tym tygodniu ponownie pojawia się Legbąd, jednak tym razem sprawa bulwersuje, bo za to zdarzenie odpowiadają… przyjezdni!

Z czego słynie Legbąd? Pozytywów jest zupełnie sporo. Ładna, czysta i zadbana wioska, z pięknym kościółkiem o nowatorskiej architekturze, mieszkańcami, którzy wręcz kipią pomysłowością, a słynne rajdy rowerowe przyciągają setki uczestników. Legbąd, to również działalność społeczna, sztuka ludowa i… czyste lasy, pełne zwierzyny i wspaniałego runa leśnego. Niestety, w tej ostatniej kwestii, coś się właśnie zmieniło, jednak nie z winy mieszkańców w co wierzymy.

Legbąd sąsiaduje ze słynnym kompleksem wypoczynkowym w Fojutowie. Istnieje bardzo dobre połączenie z tym miejscem. Aby tam dotrzeć, trzeba przekroczyć niewielki mostek, przy którym stoją drogowskazy. Wszystko jest jasne, estetyczne i czytelne. Niestety, tuż przed zjazdem, znajduje się poszerzone pobocze i leśna droga, to właśnie tam doszło do takiej sytuacji.

dsc07866 dsc07867 dsc07868 dsc07869 dsc07872

Wszystko jasne, kolejny już raz powracamy do sprawy porzucanych i podrzucanych śmieci, prawdziwej plagi Borów Tucholskich. Oczywiście, źródła problemu można doszukiwać się w źle skonstruowanej ustawie śmieciowej, co owocuje wyższymi cenami za utylizację śmieci, ale w tym przypadku z pełną odpowiedzialnością można mówić o głupocie i naturze troglodyty. Co trzeba mieć w głowie, by dopuszczać się takich postaw? To pewne, mózgu nie ma tam zbyt wiele, to raczej cwaniactwo, które należy dla przykładu karać. Spore zadanie dla służb leśnych i policji. Jednak bez współpracy ze społeczeństwem nic z tego nie wyjdzie,a  to już dzieło, które wykonać muszą lokalni samorządowcy. Gdzież oni są, skoro to my, jako pierwsi odkrywamy podobne zdarzenia?

Jak się ochronić przed podobnymi zachowaniami? Lasy Państwowe – są instytucją zamożną i to w ich interesie jest rozstawienie kamer w miejscach, które idealnie nadają się do podrzucania śmieci i włączenie ich do sytemu monitorowania. Nie jest to żadna utopia, a obowiązek, dyktowany wrażliwością.

__________________

Mariusz R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook