29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Tajemniczy darczyńca ufundował jednej ze świątyń naszego powiatu niezwykły instrument!

2 min read

Dokładnie za kilkadziesiąt godzin do jednego z kościołów naszego powiatu wjedzie specjalny dźwig, który w sposób niezwykle delikatny podniesie i umieści na chórze drogocenny ładunek – Bentleya wśród instumentów najwyższej klasy – wyjątkowe organy – Magnus Silesia!

Wyglądają tradycyjnie, nawet niepozornie, jednak nie dajmy się zwieść pozorom, w swoim wnętrzu ukrywają to, co najnowocześniejsze. Wirtualne organy są bez wątpienia tym, co dokonało prawdziwej rewolucji w świecie wirtuozów, którym nie zawsze dane jest zasiąść za klawiaturą najwspanialszych instrumentów świata. Magnus daje taką szansę, ponieważ w sposób doskonały potrafi naśladować brzmienie organów z dowolnej świątyni świata. Kluczowym jest odpowiednie oprogramowanie i nagłośnienie. To ostatnie zapewniają systemy  Magnus OmniSound.

Anonimowy darczyńca obdarował naszą redakcję pełnym zaufaniem, jesteśmy jedynymi, którzy poznali  tego wspaniałego człowieka, filantropa, który spowodował lawinę wydarzeń. Coś niebywałego, odnalazł producenta instrumentu, w głębokiej dyskrecji zamówił kompletny sprzęt, a producent zrealizował w rekordowo krótkim czasie, to specjalne zamówienie, gdzie zwyczajowo z wielką pokorą należy ustawić się w nieziemsko długiej kolejce. Cały system nie jest tani, kwoty przyprawiają przeciętnego słuchacza o zawrót głowy, jednak darczyńca jakby się wcale tym nie przejmował. Dlaczego? Powód jest prosty – niezwykłość świątyni, unikalna architektura, sprzyjający klimat, wspaniała akustyka, wyjątkowi i hojni parafianie oraz  plany, które będą się tam ziszczać, a są bardziej, niż ambitne. W ich realizację włączyliśmy się i my.

To niezwykłe miejsce kultu stanie się też świadkiem wspaniałych koncertów, pomysłów mamy aż nadto.

Montaż Magnusa potrwa około trzech, czterech godzin, zajmie się wszystkim wybitny specjalista z branży – pan Ziemowit Brodzikowski, dla wtajemniczonych guru i twórca  instrumentów tej klasy.

TOKiS – PRESS zarejestruje całe wydarzenie od samego początku, aż do chwili, kiedy instrument wyda się z siebie po raz pierwszy wyjątkowe dźwięki. Wiemy, że pierwszym utworem będzie etiuda Bacha, od której każdy instrument „wychodzący’ spod ręki pana Ziemowita zaczyna swoje wyjątkowe, artystyczne życie.

 

Już wkrótce tylko u nas pełna relacja!

___________________________________

I na zakończenie niespodzianka. Pan Gedymin Grubba – znakomity organista wraz z wybitnym trębaczem, panem Pawłem Huliszem wykonają z pomocą Magnusa koncert D-dur Georga Philippa Telemanna. Wsłuchajmy się w brzmienie wspaniałego instrumentu i wirtuozerię wykonawców, którzy zaledwie kilka tygodni temu odwiedzili Tucholę w ramach III Letniego Festiwalu Organowego, który przez prawie dwa miesiące odbywał się w wyjątkowej świątyni, pw. Bożego Ciała w Tucholi.

(red.)

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook