27 października 2020

To naprawdę w Tucholi powstały te cudeńka? Wystawa na półmetku

2 min read

Takie i wiele innych zaskakujących pytań pada z ust dzieci i młodzieży podczas zwiedzania wystawy „ A oni myślą , żem wszystek pomarł…” poświęconej życiu i twórczości Zbigniewa Urbanowskiego, tucholskiego artysty okresu międzywojennego.

Ta retrospektywna, monograficzna  wystawa o charakterze dokumentu wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród tucholskiej społeczności – miłośników i sympatyków sztuki, ale również wśród młodego pokolenia. Podczas oglądania wystawy, młodzi ludzie dowiadują się o ciekawej historii naszego miasta, o której świadczą prezentowane eksponaty – obrazy, grafika, fotografie, ceramika i dokumenty dotyczące życia artysty.

Tu każda rzecz ma swoją historię, często tragiczną, mówi o zdarzeniu albo o kimś lub o czymś. To historia na wyciągnięcie ręki i możliwość odczytania intencji artysty z minionym czasem w tle. Uczniowie odbierają ją wieloma zmysłami. Wzrok i  słuch pobudzają wyobraźnię i skłaniają do zadawania ciekawych pytań.  Jest i tak, że dopiero oglądając fotografie dokumentujące ślady działalności artysty, np. zdobnictwo architektoniczne  okazuje się, że miejsca mijane codziennie i oglądane tak często, stają się prawie niezauważalne.

Poprzez bogactwo, rozmaitość sztuki zdobniczej i  igraszki ceramiczne ekspozycja stała się  niezwykłą atrakcją. W trakcie oglądania wystawy młodzież dowiaduje się, że zgromadzone eksponaty to tylko mała cząstka prac artysty. Wiele  znajduje się w prywatnych kolekcjach w kraju i poza granicą. Część dorobku została zaprzepaszczona lub bezmyślnie zniszczona.  Dla młodych ludzi to nie do uwierzenia, że  krótkie i tragicznie zakończone życie przyniosło tak bogaty i różnorodny plon artystyczny. Współcześnie wyroby ceramiczne z ręcznie nakładaną malaturą są dzisiaj  trudno dostępne w dobie gdy  rynek zalany jest masowymi, maszynowo zdobionymi produktami, które ze sztuką nie mają wiele wspólnego. Zainteresowanie ekspozycją przeszło oczekiwania organizatorów i świadczy o tym, że przywracanie pamięci tym, którzy tworzyli historię, a przez lata  prawie całkowicie wykreśleni  z jej kart – ma głęboki sens. To wypełnienie pustki i zapisanie kolejnej  białej plamy w historii naszego miasta.

Wystawę będzie można jeszcze oglądać do 20 marca włącznie, w godzinach otwarcia Tucholskiego Ośrodka Kultury w Tucholi( w godz. od 8oo do 20oo).

__________________

Maria Ollick

Mat. nadesłane.

Przydatny link. http://tokis.pl/?p=22583

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook