27 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Toruń obchodził będzie swoje dni, a Tuchola?

3 min read

Dni Borów Tucholskich, podobnie jak wojewódzkie dożynki odwołano, pozostawiając sobie niewielki margines, gdyby łaska boskiego marszałka uwzględniała jakieś zmiany w tej materii. Jakoś podobnych problemów nie ma pobliski Toruń w którym szykuje się zabawa na 102, a może i więcej.

Dni Borów Tucholskich nie będzie, bo podobno pandemia morderczego wirusa zdziesiątkuje nam mieszkańców miasta i powiatu. Nic nowego,  Salonowi kompletnie nie zależy na tym, aby zapewnić mieszkańcom / turystom godziwe rozrywki i wypoczynek, a tych ostatnich będzie  w tym roku wielu, sądząc po tym, co dzieje się w światowej sieci. Miasto i gmina nie potrafią się sprzedać, ale za to chętnie namawiają przedsiębiorców, aby zaryzykowali w branży turystycznej. Problem w tym, że taka u nas nie istnieje, z wyjątkiem kilkunastu rzemieślników, którzy toną w pracy. To pewne, ten sezon turystyczny Tuchola również zmarnuje, a można było zarobić krocie, no ale do tego potrzeba speca. Lepiej się nie wychylać i przyoszczędzić? Prawda? Typowe.

Na szczęście inne gminy, no, może z wyjątkiem jednej, myślą inaczej i chwała im za to, bo zyskają w brzęczącej monecie, a jeżeli klienci będą zadowoleni, to powrócą za rok.

W czasie, kiedy my będziemy oczekiwali na kolejny atak wirusa – mordercy i mannę z nieba, łapiąc grzybicę płuc przez maseczki, mieszkańcy Torunia będą uczestniczyli w ponad 20 wydarzeniach, w większości plenerowych: koncertach, spektaklach, warsztatach, spotkaniach i wystawach. Na większość z nich wstęp będzie wolny. W organizację Święta Miasta, koordynowanego przez Toruńską Agendę Kulturalną, włączają się wszystkie miejskie instytucje kultury, a także organizacje pozarządowe. Szczególny nacisk organizatorzy położyli w tym roku na prezentację lokalnych twórców, by w ten sposób wspomóc ich po okresie, kiedy nie mogli występować. W CKK Jordanki 25 czerwca, w ramach inauguracji organizowanego przez Dwór Artusa Festiwalu Pod Gwiazdami, wystąpi Nocna Zmiana Bluesa, zaś 26 czerwca z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną zagra swoje największe przeboje zespół Raz Dwa Trzy (będzie to inauguracja Międzynarodowego Letniego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”). Teatr Baj Pomorski przygotuje spektakle dla dzieci, a w ramach nowego cyklu Blues na Leżakach i koncertów na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego zagrają toruńscy muzycy oraz artyści z regionu (m.in. Maciek Tacher solo, Cave Colective, Barowe Żywioły).

Dokąd pojedzie turysta uciekający z naszych Borów w poszukiwaniu rozrywki? Do Tucholi, może do Raciąża? Nie…, wciśnie gaz do podłogi, by po godzinie cieszyć się Toruniem, Bydgoszczą, Gdańskiem, czy nawet Chojnicami, które  w czasie pandemii działają tak prężnie, że wypracowały swoisty wzorzec imprez, czego Tuchola przez najbliższe kilka lat nawet nie doświadczy.

Władze miasta, czy wy w ogóle jeszcze żyjecie? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…


mrf.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook