30 września 2020

Toruński kryminał Marcela Woźniaka

2 min read

Toruński kryminał Marcela Woźniaka w pierwszej polskiej powieści bookbotowej.

Połączenie wciągającej historii kryminalnej, intrygujących grafik i audiobooka. To czeka na użytkowników COMPASu – darmowego chatbota stworzonego dla mieszkańców Kujaw i Pomorza specjalnie na czas pandemii. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni pisarz Marcel Woźniak i ilustrator Tomasz Przeździecki. “Tajemnica Kolodionu” jest pierwszą w Polsce opowieścią w odcinkach, prezentowaną w ramach interaktywnego chatbota.

Co mają wspólnego odkrycie fotografii, masoni i współczesny Toruń? Gdy w tajemniczych okolicznościach ginie miejscowy antykwariusz, szybko okazuje się, że tropy prowadzą do starych zdjęć kolodionowych. Czy ich legendarny skarb naprawdę istnieje? Rozpocznie się wyścig z czasem, w którym weźmie udział i policja, i poszukiwacze skarbów. Kto pierwszy odkryje Tajemnicę Kolodionu?

Opowiadanie Woźniaka to pełna tajemnic historia, której akcja rozgrywa się w Toruniu. Autor podkreśla, że nie zabraknie w niej zaskakujących zwrotów akcji oraz lokalnych akcentów. Marcel Woźniak dodaje, że niespotykana forma wymusiła na nim użycie dynamicznego języka, tak by współgrał z wyrazistymi grafikami Przeździeckiego. “Nawzajem się inspirowaliśmy, zależało mi, by ilustracje były spójne z historią. Dla mnie to zupełnie nowe doświadczenie z pogranicza komiksu, audiobooka i opowiadania w odcinkach” – tłumaczy popularny pisarz. Dodaje, że całość idealnie spoił magnetyczny głos radiowca Tomasza Kaczyńskiego.

Aby śledzić pierwszą polską opowieść bookbotową, wystarczy wejść na facebookowy profil województwa kujawsko-pomorskiego i rozpocząć konwersację, która uruchomi chatbota. Pierwszy odcinek jest już dostępny, kolejne będą się ukazywać raz w tygodniu.

COMPAS – Covidowy Omnibus i Mapa Pomocowych Akcji Specjalnych – to nowoczesny chatbot w aplikacji Messenger. Narzędzie powstało z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Stworzono je specjalnie dla mieszkańców Kujaw i Pomorza na czas pandemii. Użytkownicy znajdą w nim aktualne przepisy i dane na temat sytuacji epidemiologicznej, wskazówki dotyczące zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia, propozycje kulturalne i turystyczne, a także informacje na temat programów pomocowych dla firm. Narzędzie jest ogólnodostępne i całkowicie darmowe. Aby skorzystać z chatbota, wystarczy wejść na profil facebookowy  “Kujawsko-Pomorskie” i wysłać wiadomość, która zainicjuje konwersację z chatbotem.

COMPAS powstał w ramach marszałkowskiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarczej. Program jest dofinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

O autorach:

Marcel Woźniak – autor kryminałów osadzonych w Toruniu Powtórka (2017), Mgnienie (2017) i Otchłań (2018). Były dziennikarz Radia PLUS Toruń, scenarzysta telewizyjny. Związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.

Tomasz Przeździecki –  autor ilustracji – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu. Grafik, designer, rysownik.  Operuje ekspresyjną kreską i zawężoną kolorystyką, które łączy z odręcznym liternictwem.


(red.)

Mat. nadesłane.

Edyta Macieja-Morzuch

Dyrektor Departamentu Promocji

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook