23 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Transport publiczny, czyli… wolna amerykanka

5 min read

Kiedy nie masz własnego środka lokomocji, a mieszkasz w Powiecie Tucholskim, to znaczy że masz problem.

Ci, którzy zdecydowali się raz na zawsze opuścić swoje domy w poszukiwaniu chleba, zniosą i tę niedogodność. Dwie, czy pięć godzin spędzonych w poczekalniach lub pod wiatami, nie zrobi im już żadnej różnicy, byle dalej stąd.  Gorzej jednak z tymi, którzy są skazani na transport publiczny, tym samym, ponownie odkrywamy pospolity skandal wokół przewozu osób.

Idiotycznie dobrane godziny w lokalnych rozkładach jazdy, jeżdżący, samochodowy złom obsługujący lokalne trasy pod szyldem firmy, której pojazdy powinny być codziennie kontrolowane prze policję pod kątem bezpieczeństwa osób, które chcą popełnić samobójstwo, wchodząc na pokład tych zabytków i dojechać do domów. O połączeniach kolejowych lepiej nie mówić, bo  pojawienie się na pobliskich peronach pociągu, traktować można w kategorii zjawisk nadprzyrodzonych. Powiat kompletnie „zawalił” tę sprawę, pozostawiając ludzi samym sobie. Niestety można mieć pretensje również do władz miasta, które i owszem wyremontują tucholski dworzec, ale ten chyba już na zawsze pozostanie wspomnieniem dawnej świetności. Efekt? Pomstujący ludzie, którzy kłębią się i modlą, aby dzisiaj się udało.

Mają szczęście ci, którzy „trafiają w godziny” przyjazdu autobusów. Po piętnastej zaczyna się już horror i improwizacja.

I nie ma się czemu dziwić, że ludzie chcąc dotrzeć do i z pracy, umawiają się w sieci do wspólnych podróży prywatnymi samochodami. Partyzantka pełną gębą kwitnie, tylko, po co?

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu pochylił się nad tą sprawą pan radny Kowalik, jeden z nielicznych uparciuchów, który jasno określa cele i wskazuje drogę ich rozwiązania. I nic dziwnego, że wystosował właściwą interpelację. Lepiej późno niż wcale, niestety wpadł na ten pomysł, jako… jedyny?

Pierwsza interpelacja to sprawa transportu publicznego, który dotyczy nie tylko mieszkańców Gminy Tuchola, ale całego Powiatu. Uczestniczyłem już kolejny raz w cyklu zebrań wiejskich z mieszkańcami Gminy Tuchola. Mieszkańcy zwracali się z prośbą, aby coś zrobić z szeroko rozumianym transportem publicznym. Jak wiadomo mamy wolny rynek i ten transport oparty jest o podmioty, które muszą zarabiać i prowadzą interes w tej dziedzinie, ale myślę , że dobro publiczne jest najważniejsze.

Często bywa tak, że mieszkańcy nie mogą dojechać do pracy, a uczniowie do szkoły. Połączenia są ograniczane lub godziny nie pasują do tzw. potoku przepływu osób, tj.  rano do pracy, po południu do pracy czy na drugą zmianę. Dotyczy to także uczniów.

Też się borykamy z problemem, gdy są zajęcia organizowane w sobotę, a już nie mówię o niedzieli, gdzie uczniowie nie mogą na nie dotrzeć. Dotyczy to także młodych ludzi, którzy rozpoczynają pracę. Są organizowane staże przez Urząd Pracy i ci ludzie chcieliby rozpocząć pracę, a nie mogą do niej dojechać.

O godz. 17-stej kończą pracę i już nie mogą wrócić, ponieważ o 15-stej odjeżdżają ostatnie autobusy. Myślę, że trzeba to uporządkować na poziomie powiatu. Proponuję powołanie jakiegoś zespołu, który zająłby się tą sprawą. Ja deklaruję na samym początku udział w takim zespole. Można przeanalizować rozkłady jazdy, spotkać się z przewoźnikami. My dotychczas akcyjnie działaliśmy. Pani Ania też organizowała sprawę transportu z Pruszcza, bo też nie było dojazdu. To jest dobre. Myślę jednak, że należy to ogarnąć kompleksowo. Powiedziałem, że w takim zespole mogę wziąć udział i przeanalizować rozkłady jazdy oraz porozmawiać z przewoźnikami czy coś dałoby się zrobić. Myślę, że można byłoby to objąć na poziomie powiatu.

 Druga interpelacja dotyczy Uchwały Zarządu Powiatu, która była podjęta w dniu 31 stycznia 2014r. w sprawie powołania komisji do spraw opracowania projektu planu rozwoju sieci w Powiecie Tucholskim. Ten zespół jest pod przewodnictwem Pana Wiktora Metkowskiego Wicestarosty Tucholskiego jak się doczytałem i ten zespół miał opracować projekt planu rozwoju sieci drogowych w Powiecie Tucholskim w terminie do 30 kwietnia 2014r. Termin minął. Moje pytanie jest takie co ta komisja zrealizowała, ile razy się spotkała i na jakim etapie jest projekt planu rozwoju sieci drogowych w Powiecie Tucholskim. To jest ważna sprawa. Wiemy , że gdzieś te drogi powstają, ale czy to się dzieje w sposób skoordynowany, czy doraźnie. Myślę, że ten projekt rozwoju planu miał to zmienić i uporządkować.

Pan radny, zapewne przez wrodzoną skromność nie podejmuje problemu, szerzej wliczając w to wolność osobistą obywatela, który ma kaprys wyjechać z Tucholi np. na zakupy do Chojnic ( bo w Tucholi kupno niektórych artykułów łączy się z narażeniem zdrowia) w godzinach iście egzotycznych dla lokalnych przewoźników, czyli np. około 18-stej, by wrócić np. około godziny 20-stej lub 21 –pierwszej. Co wtedy? Obejdzie się smakiem i skieruje do „Biedronki”, bo rzekomo taniej, choć jakościowo… bryndza.

Nie ma czym wyjechać z miasta i trudno się dziwić, że młodzież określa Tucholę jednym zdaniem – „zapadła dziura” lub bardziej popularnie „zadupie”, niestety, młodzi ludzie mają rację.

Radny Kowalik zna procedury, które są pozostałościami po czasach komuny i wie, że coś zmienić w tej materii może „komisja”, czyli grupa ludzi, która odpowiedzialność za działania rozłoży równomiernie między siebie, oczywiście w razie niepowodzenia.

Mijają kolejne tygodnie od złożenia interpelacji radnego, a odpowiedzi jak nie było, tak nie ma. Czyżby urzędnicy starostwa ciągle byli zajęci  korespondencją obywatelem, który od miesięcy robi „kipisz” w poszukiwaniu prawd oczywistych? Może już czas określić priorytety lub zwyczajnie wyciągnąć zza szafy zakurzoną gwintówkę, aby strącić jakąś pustą makówkę, która zajmie się problemem wielu ludzi?

Poczekamy, zobaczymy i pewnie na końcu znowu się pośmiejemy, znając nieudolność powiatowych radnych, naszych sług, zdolnych wyłącznie do kłótni lub ewentualnego okładania się plastikowymi łopatkami w piaskownicy w kwestiach dla nich żywotnych, za nasze pieniądze. Jak zmusić ich do pracy? Istnieje pewien sposób…

____________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook