24 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

” 'Trzeba ginąć stąd się nie wychodzi'. Krojanty 1939 – prawdy, mity legendy” – spotkanie autorskie

1 min read

W środę 24 października 2018 r. w naszej bibliotece odbyła się promocja książki: „Trzeba ginąć stąd sie nie wychodzi” Krojanty 1939 – prawdy, mity, legendy. Spotkanie zostało przygotowane we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. Na pierwsze w tym dniu spotkanie tucholska biblioteka zaprosiła młodzież z tucholskich szkół. Po południu w murach naszej biblioteki zagościli miłośnicy historii regionalnej i stali uczestnicy bibliotecznych spotkań.

O książce opowiadali jej autorzy: pan Marek Pasturczak – syn dowódcy 2 baterii 11 dywizjonu artylerii konnej oraz pan płk Jerzy Lelwic – wieloletni kustosz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Autorzy publikacji opowiadali o swoich ustaleniach odnośnie starcia 18 Pułk Ułanów Pomorskich z wojskami niemieckimi, do którego doszło 1 września 1939 r. w okolicach Chojnic pod Krojantami. Autorzy przeprowadzili setki rozmów z bezpośrednimi uczestnikami walk gromadząc w ten sposób materiał dotychczas niepublikowany. Wszelkie zebrane informacje weryfikowali w miejscu, w którym doszło do starcia.

Już wkrótce w Tucholskich Faktach  TOKiS – PRESS TV przedstawi relację filmową tego z niezwykłego spotkania. Serdeczne pozdrawiamy autorów książki i dziękujemy za rozmowę.


(red.)

Mat. źród.: mbp.tuchola.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook