22 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Trzeci Oddech Kaczuchy w Tucholi

3 min read

Wtorkowy wieczór zapowiadał się intrygująco i rzeczywiście, w tucholskiej MBP zebrał się spory tłum, dlaczego? Jest tego powód…

Trzeci Oddech Kaczuchy zespół zdobył Grand Prix Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, I Nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w Konkursie Interpretacji. Śpiewają piosenki kabaretowe, liryczne, poetyckie , generalnie piosenki z tekstem. W programie mają skecze i monologi. Grają do dziś na scenach całej Polski i nie tylko. W 2017 r.wydali książkę”Trzeci Oddech Kaczuchy , o życiu i scenie”, którą promują , jeżdżąc ze spotkaniami autorskimi, koncertami.

***

Zespół  utworzony został w styczniu 1981 przy Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie. Utworzony przez Andrzeja Janeczkę (lidera i autora piosenek), Maję Piwońską i Zbigniewa Rojka.

Po zdobyciu Grand Prix, Nagrody Dziennikarzy („za publicystyczne wartości tekstów”) oraz Nagrody Gazety Krakowskiej na XVIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1981 roku, a zwłaszcza po zdobyciu I Nagrody w Konkursie Interpretacji podczas transmitowanego przez telewizję Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w czerwcu tego samego roku, zespół osiągnął bardzo dużą popularność (piosenki Kombajnista, Wódz). Do wybuchu stanu wojennego zagrał bardzo dużą liczbę koncertów i szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów studenckich.

Od 1982 zespół występuje bez Zbigniewa Rojka, który wraz z innymi artystami olsztyńskimi założył formację Kaczki z Nowej Paczki.

W dalszych latach Trzeci Oddech Kaczuchy zajął stałe miejsce w kręgach wykonawców kabaretowych. Na opolskim KFPP w 1984 otrzymał nagrodę w Kabaretonie za piosenkę Republika Rudych, którą natychmiast zdjęła z afisza cenzura.

Swoimi programami i piosenkami zespół uderzał w ówczesny system komunistyczny. Piosenka Wódz początkowo utożsamiana z krytyką I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, zachowała swoje uniwersalne przesłanie również w późniejszych czasach. Kombajnista pokazywał absurdy życia w socjalistycznej Polsce. Utwory Pytania syna poety i późniejsza Nie umieraj nam inteligencjo stawiały pytania o miejsce duchowych wartości w społeczeństwie.

Grupa współpracowała między innymi z Barbarą Wrzesińską, Andrzejem Zaorskim, Karolem Strasburgerem, Maciejem Damięckim, Andrzejem Kopiczyńskim i Romanem Kłosowskim. Przez dziesięć lat związana była z lubelskim Teatrem Maska. W latach 90. zespół nagrał sześć recitali dla II programu TVP. Współpracował również z satyryczną audycją ZSYP Marcina Wolskiego w I programie PR i Parafonią kabaretu Długi.

Trzeci Oddech Kaczuchy w składzie Janeczko i Piwońska koncertują i grają do dziś, posiadają również swój kanał na YouTube, gdzie komentują piosenkami bieżące wydarzenia. Andrzej Janeczko skończył również grafikę artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W końcu lat 80. XX w. Andrzej Janeczko i Maja Piwońska osiedlili się we wsi Ługi k. Strykowa. W roku 2011 Andrzej Janeczko został wybrany jej sołtysem.

2 czerwca 2017 roku TVP 2, a później także TVP Polonia, wyemitowała 55-minutowy recital „Trzeci Oddech Kaczuchy – to już 36 lat”.

W roku 2017, w październiku, nakładem łódzkiego Domu Wydawniczego Księży Młyn na rynku ukazała się książka autobiograficzna autorstwa Andrzeja Janeczki zatytułowana „Trzeci Oddech Kaczuchy. O życiu i scenie”.

W czerwcu 2018 roku , Ogólnopolska Komisja Historyczna Ruchu Studenckiego przyznała Andrzejowi Janeczce Nagrodę Honorową im. Andrzeja Potoka za działalność w klubach i teatrach studenckich Olsztyna oraz radiach studenckich i kabaretach, za nieprzerwaną działalność kabaretu Trzeci Oddech Kaczuchy założonego w 1981 roku, opisaną w książce „Trzeci Oddech Kaczuchy. O życiu i scenie”, za przypominanie i utrwalanie wartości kultury studenckiej.


(mrf.)

Źródło: Wikipedia

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook