23 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Tuchola. Część ulicy Świeckiej została odcięta, okoliczni mieszkańcy są wściekli!

3 min read

Dzisiejszemu  porankowi nie towarzyszył tradycyjny śpiew ptaków, a rozgrzany do czerwoności redakcyjny telefon i kopa listów ze skargami. Rozpoczął się czwartek…

Wczoraj około godziny 14-stej w klatkach schodowych Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej pojawiły się karteczki z informacją, że mieszkańców małego osiedla (około 300 rodzin) czeka istny armagedon komunikacyjny. Informacja trafiła tylko do części mieszkańców, którzy na swoich tablicach informacyjnych wywieszonych w wejściach do bloków, ogłoszenia zwyczajnie nie zauważyli.

Fakt był tylko jeden,właśnie w czwartek od rana do wieczora, ruch kołowy na odcinku od ronda, do przejazdu kolejowego przy Świeckiej, zostanie wstrzymany na czas prac prowadzonych przez firmę Skanska,która od wielu miesięcy biedzi się z remontem nieszczęsnej Drogi Wojewódzkiej 240. O sytuacji nawet nie zostały poinformowane lokalne media, które w takich przypadkach wykonują wyjątkowo rzetelną pracę informacyjną.

Wieści o zakłóceniach w ruchu nie dotarły nawet do lokalnych władz,które postawiono przed faktem dokonanym i gdyby nie nasza interwencja, nikt o niczym by nie wiedział.

Udaliśmy się wpierw do administracji osiedla, aby dowiedzieć się szczegółów. Władze osiedla zrobiły co mogły. Jednak otwartą pozostała kwestia, co zrobić z pojazdami mieszkańców, którzy po pracy będą chcieli dotrzeć do swoich mieszkań. Udaliśmy się do biura budowy Skanska, które mieści się również przy ulicy Świeckiej.

Po rozmowie z panem Kierownikiem dowiedzieliśmy się,że tymczasowe miejsce postoju dla mieszkańców znajdować się będzie na zamkniętym odcinku ulicy Cegielnianej od ronda wgłąb ulicy, gdzie w tej chwili znajduje się prowizoryczny parking w postaci długiej zatoki.

Kierujący ruchem drogowcy będą informowali kierowców o sytuacji, a mieszkańców zamkniętego odcinka ulicy kierować będą do wyznaczonych miejsc parkingowych. Kierujący ruchem zapewniają, że wystarczy ich poinformować o naszych zamiarach, zdemontują prowizoryczne zapory i wpuszczą auta.

Ponieważ na zamkniętym odcinku Świeckiej trwa wylewanie asfaltu i inne prace, przygotowano specjalne objazdy dla kierowców kierujących się na Witosa, Przemysłową oraz do Hebanu. Ruch tranzytowy tradycyjnie kierowany jest Czarną Drogą do Bydgoskiej i dalej.

Od Bydgoskiej w stronę centrum miasta ruch przebiega normalnie, na skrzyżowaniach znajdują się kierujący ruchem. Zalecamy bezwzględne zastosowanie się do wskazówek.

I kilka słów o polityce informacyjnej.

Kompletnie niezrozumiałym zabiegiem było tak nagłe dokonanie zmian w ruchu. Można było mieszkańców i użytkowników ulicy przygotować wcześniej, poprzez akcję informacyjną z wykorzystaniem wszystkich dostępnych mediów. Polityka informacyjna powinna przebiegać w porozumieniu z władzami miasta, starostwem, lokalną spółdzielnią mieszkaniową i lokalnymi dziennikarzami. Tuchola nie jest metropolią, wszyscy się znamy,potrzeba było tylko odrobinę więcej czasu i wszyscy uniknęlibyśmy zamieszania.

Trzeba też podkreślić, że do sytuacji bardzo poważnie odniósł się tucholski magistrat, który natychmiast, za pośrednictwem znanego portalu społecznościowego przekazał informację mieszkańcom. Wiemy też, że prawie natychmiast w miejscu problemu, pojawili się nasi burmistrzowie.

I tak miało być! Nasza redakcja wstępnie porozumiała się z lokalnymi władzami firmy Skanska,że w przyszłości przez nasze medium, będzie informowała mieszkańców o zamiarach i zmianach. Otrzymaliśmy też informację o tym, że przy Świeckiej ciągle odnajdywane są instalacje podziemne, których nie zinwentaryzowano, ta sytuacja powoduje przestoje i podejmowanie alternatywnych działań, które zatrzymują i tak ślamazarne tempo prac.

Potrzeba sporo wyrozumiałości i cierpliwości, niestety, ta chyba właśnie skończyła się mieszkańcom nieszczęsnego odcinka zamkniętej drogi. Wiemy, że niektórzy właściciele firm już przygotowują pozwy sądowe w sprawie odszkodowań za utratę zarobków.

Przed nami wszystkimi twardy orzech do zgryzienia, my jednak wierzymy w to, że rzeczowe rozmowy i kompromisy zdziałają znacznie więcej, niż ślepa, obecnie kompletnie ogłupiała… Temida.


TOKiS – PRESS PATROL

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook