29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Tuchola. „NAPOLEONKA” oczyma naszych Czytelników

2 min read

Droga z Tucholi do Tlenia jest wyjątkowa, pięknie położona, teraz sama w sobie stanowi „wyjątkową”atrakcję turystyczną. Kompletnie nieistotne staje się to, że jej nawierzchnia jest gładka i prosta, skoro ktoś uznał, że jej pobocze musi zostać… „poprawione”.

Powiedzmy sobie szczerze, droga nie grzeszy szerokością, przy „mijance” z ciężarówką można ulec stanom przedzawałowym, potrzeba pobocza. To, które powstało jest niestabilne, niebezpieczne i grozi kłopotami.

Czytelnik napisał (pisownia oryginalna):

A czy TOKiS śledzi również remont drogi Tuchola – Wielkie Gacno?
Asfalt bardzo ładny, kamyki którymi posypali w Tucholi jak na razie tragedia, trzeba uważać na zakrętach bo można się zdziwić nawet wolno jadąc. Natomiast najlepsze są pobocza, które jeszcze nie są skończone, a już wielokrotnie były poprawiane. Ponieważ żwirek, który jest pod warstwą tłucznia rozjeżdża się pod ciężarówkami i powstają głębokie bruzdy na poboczach, a kamyki rozpryskują się na asfalt. Ten co będzie odbierał, tą drogę powinien dobrze przyjrzeć się poboczom. Puki co, to metoda jaką zastosowano na poboczach nie sprawdza się. Drogowcy już dużo czasu stracili naprawiając ciągle te pobocza, które dopiero co zostały wykonane.
Na tej części drogi, która była w zeszłym roku naprawiona pobocza lepiej się trzymają. Z tym że pod tłuczniem nie sypano piasku, tłuczeń był ubijany bezpośrednio na starym podłożu uprzednio wyrównanym.

pozdrawiam

Znamy tę drogę, znamy problem, a ten polega na tym, że słynna „Napoleonka” jest wręcz wymarzonym miejscem dla tych, którzy chcą otrzymać odszkodowanie od swoich ubezpieczycieli. Wysypujący się spod kół gruby żwir trafia na jezdnię, pojazdy jadące za sobą lub mijające się nie mają szans. Odskakujące spod kół odłamki niewątpliwie w coś trafią. Ponieważ na tej trasie obowiązują ograniczenia prędkości, wszystko w zasadzie powinno być w porządku. Niestety, nie jest, nikt nie przestrzega znaków w efekcie pękają przednie szyby, reflektory, tworzą się odpryski lakieru na maskach aut. Kamienie trafiają również kierowców i to w sposób bezpośredni, szczególnie zagrożeni są kierujący jednośladami. Czym to grozi, można sobie wyobrazić.

Owszem, w pobliskim Gołąbku widzimy dyscyplinujący kierowców żeński patrol policyjny, ale to jest bez znaczenia, chwilę po wyjeździe stróżów prawa, wszystko wraca do dawnego stanu. Droga wymaga radykalnych działań, musi zostać rzetelnie naprawiona, żadne prowizorki się tutaj nie sprawdzą, o czym wiedzą wszyscy.

Odpowiedzialnym za tę inwestycję polecamy wycieczkę, najlepiej rowerową, wystarczy krótka podróż do Jeleniej Wyspy.

____________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook