5 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Tuchola: „NOC MUZEÓW” – lepiej późno, niż wcale?

3 min read

W ostatnią sobotę, na terenie całej, Naszej, Kochanej, Polski, szerokie rzesze zwiedzających szturmowały muzea w swoich miastach. Tak było w Toruniu, Bydgoszczy, a nawet w odległej Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie lokalne muzeum zapałek przeżywało „swoiste oblężenie”. Niestety, jedno miasto, a właściwie miasteczko…, zaspało i to kretesem – Tuchola.

Dlaczego podwoje tucholskiego Muzeum Borów Tucholskich zamknięte były na trzy spusty i „jedenaście kłódek”? Zdecydowałem zapytać o to urzędników Starostwa Powiatowego w Tucholi. Pierwszy telefon i rozmowa z osobą bardzo kompetentną, nie pozostawia złudzeń. Po rozmowie wiem już kto odpowie mi  na to pytanie.

Telefon drugi i krótka rozmowa z prawdopodobnie referentką, również nie pozostawia złudzeń. Osoby władnej  nie ma – wyjechała służbowo. Cóż, zdarza się, ale nie trzeba się poddawać, bo z pewnością na miejscu znajduje się jakiś zastępca.

Telefon trzeci i… zastępcy też nie ma, ale będzie za pół godziny. Niestety, nie ma dwóch kwadransów, aby ćwiczyć swoją cierpliwość. Wykazałem jej  i tak zbyt wiele.

Ale, ale w witrynie starostwa pojawiła się informacja, że jednak „Noc Muzeów”  się odbędzie i jak się okazuje, wszystko wcześniej zaplanowano!

21 maja w godz. 19.00 – 22.00 zapraszamy do Muzeum Borów Tucholskich. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Historia medycyny w Borach Tucholskich”.

Prawdziwy cud! Mojej radości nie ma końca, ale, zaraz, o co tutaj chodzi… Muzeum Borów i historia medycyny? Co ma piernik do wiatraka, przy całym szacunku dla służby zdrowia, której tak wiele zawdzięczam, za co dziękuję raz jeszcze?

Jest odpowiedź i na to pytanie dzięki korespondencji, która nieoczekiwanie wpłynęła do reakcyjnej skrzynki. To ważne i wyjaśnia wszystko.

Na wniosek grupy lekarzy Zarząd Powiatu Tucholskiego powołał sekcję do spraw Historii Medycyny w Powiecie Tucholskim. W jej skład weszli Andrzej Myszkowski (Przewodniczący), Mariola Gaca i Krystyna Koczwara. Zadaniem sekcji jest gromadzenie zbiorów dotyczących opieki medycznej na terenie Powiatu Tucholskiego oraz utworzenie z tych zbiorów wystawy stałej w Muzeum Borów Tucholskich. Pierwszym efektem współpracy Muzeum z sekcją jest wspólna organizacja Nocy w Muzeum pod hasłem „Historia medycyny w Powiecie Tucholskim”. Impreza ta odbędzie się 21 maja 2016r. w godz. 19.00 – 22.00.

Teraz wszystko jest jasne. Spóźnienie jest oczywistością (lekarze zwyczajnie nie mają czasu), a pomysł wydaje się być świetnym.

Pozostaje już tylko jedno pytanie, to najważniejsze, dlaczego tak ciekawe informacje docierają do lokalnej społeczności w ostatniej chwili? I na nie niechybnie otrzymamy odpowiedź.

I na zakończenie, obawiam się, że nie mamy do czynienia z  „Nocą Muzeów” a z zupełnie inną imprezą, czyli… w tym roku, tej najważniejszej ogólnopolskiej imprezy, przynajmniej w Tucholi nieprzygotowano. Szkoda, to już drugi raz na przestrzeni ostatnich sześciu lat, choć w tej sprawie urzędnicy będą polemizować.

_____________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook