17 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Tuchola. Setki sągów* drewna czekają na transport

2 min read

Było ich więcej, obecnie ilość sukcesywnie się zmniejsza, miejsce przygotowanego do transportu drewna, stanowi wyładowania kolejowa w Tucholi.

Ktoś wreszcie przypomniał sobie o tym, że stara infrastruktura kolejowa w Tucholi ciągle może spełniać swoją rolę? Efekt? Po sierpniowej katastrofie, Lasy Państwowe sukcesywnie oczyszczają swoje lasy, podobnie dzieje się w lasach prywatnych. Pozyskane drewno odnajduje swoich nowych właścicieli, ktoś zrobi na tym biznes, to pewne i nie do końca jest prawdą, że wiatrołomy nie mają praktycznie żadnej wartości.

Drewno pozyskiwanie z zatarasowanych dróg publicznych, leśnych, a potem sukcesywnie z dalszych terenów będzie klasyfikowane i sprzedawane zgodnie z regułami i procedurami obowiązującymi w LP. Dyrektor RDLP w Toruniu Janusz Kaczmarek ocenił, że obok surowca pełnowartościowego dla różnych branż przemysłu drzewnego, a także gorszego, nadającego się tylko do wybranych celów, istotną część – nawet 20-30 proc. – może stanowić tzw. drewno energetyczne, czyli ta część surowca nadającego się tylko na opał, która przewyższa zapotrzebowanie ze strony osób fizycznych. Mogłyby ją nabyć i spożytkować zakłady energetyczne, o ile uregulowana zostanie prawnie definicja drewna energetycznego.

W nadleśnictwach objętych decyzją o stanie siły wyższej przewidziane wcześniej planowe pozyskanie drewna w miejscach, których żywioł nie dotknął, zostały wstrzymane i zastąpione pozyskaniem z miejsc „klęskowych”. Z kolei w nadleśnictwach, które w ogóle nie doświadczyły klęski, pozyskanie tegoroczne będzie prowadzone planowo, ograniczenie może za to zostać wprowadzone w 2018 r. W tym roku umowy zawarte z odbiorcami muszą bowiem zostać wykonane, a nie sposób przewidzieć, ile drewna poklęskowego, nieprzewidzianego wcześniej w planach, uda się zagospodarować przez pozostałe kilka miesięcy – to zależy głównie od zasobów sprzętowych i kadrowych zakładów usług leśnych, które pracują na terenach po kataklizmie. Pozostałości po ścince i wyróbce, jakich będzie mnóstwo, mają być sprzedawane po symbolicznych cenach najpierw lokalnym mieszkańcom na opał.

Niestety, na naszych terenach pojawili się wszelakiej maści spekulanci, którzy praktycznie za grosze wykupują drewno od prywatnych właścicieli lasów. Ci ostatni traktowali swoją własność jak zabezpieczenie na starość, dzisiaj, praktycznie pozostali z niczym.


Słowniczek pojęć

Drzewo -to, co rośnie.

Drewno – drzewo ścięte, również przetworzone.

*Sąg – rodzaj jednostki miary objętości drewna, która jest stosowana w leśnictwie oraz drzewnictwie. Każdy sąg zawiera stos drewna o objętości 4 m³(p) (metry przestrzenne) z jednego sortymentu.

 

 

 


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook