8 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Tuchola. Szpital odmówił pomocy? Finał sprawy?

3 min read

Przypomnijmy temat sprawy. W czwartek (27.08) późnym wieczorem w centrum miasta pobito tucholanina. Około 23.00 ( jak twierdzi) dotarł on do tucholskiego szpitala, by prosić o pomoc. Według pobitego, odmówiono mu jej. Jego relacja dociera do naszej redakcji następnego dnia rano.

Poznaj szczegóły.(aktywny link)

Temat oczekiwał kontynuacji, a do tej chwili zakończył się publicznym zadaniem dwóch kluczowych pytań, na które znamy już odpowiedź. Przypomnijmy je:

Co wydarzyło się tamtej nocy w centrum Tucholi i czy o zdarzeniu została powiadomiona tucholska POLICJA.

Co wydarzyło w szpitalu i dlaczego odmówiono pomocy osobie, która być może pilnie jej potrzebowała?

Na pierwsze pytanie odpowiedź jest oczywista, jak wynika z rozmowy z mieszkańcem Tucholi nie zgłosił on policjantom faktu pobicia. Nie mamy powodu mu nie wierzyć, bardzo aktywny portal policyjny nie zamieścił informacji o zdarzeniu. Słowem, mundurowi o tym nie wiedzą, przynajmniej oficjalnie.

Odpowiedź na drugie pytanie jest bardziej skomplikowana i poprzedzona została wymianą korespondencji z administracją szpitala. Pojawił się nawet argument nierzetelności redakcji TOKiS-a, pomimo tego, że w pierwszym artykule tekst jest jednoznaczny i niedokończony, a wszystko zawarte w krótkim: „do sprawy powrócimy”. Słowo się rzekło, powracamy, argument nierzetelności… przepadł.

We wtorek (8 dnia września) TOKiS spotkał się z panem Prezesem Spółki Szpital Tucholski, gdzie portal otrzymał wyczerpujące informacje. Pan Prezes bardzo dokładnie przygotował się do spotkania, argumentując swoje racje w oparciu o dokumentację, a ta nie pozostawia złudzeń – szpital nie czuje się winnym zdarzenia. Być może istnieją nawet nagrania z tamtego wieczoru  z lokalnego monitoringu w okolicach Izby Przyjęć, ale te informacje udostępnić można organom oficjalnym, podobnie, jak  nie padają żadne nazwiska, obie strony pilnie strzegą tej tajemnicy – to oczywiste.

Korelacja osób z wpisami w przygotowanej dokumentacji wydaje się być wiarygodna, ale w rozmowie zachowana jest pewna rezerwa, nawet tryb przypuszczający. Słowo i prawda w nim zawarta niesie za sobą wielką odpowiedzialność, a ta nie do końca bywa taka oczywista, czego uczy nas życie w tych wyjątkowo bezmyślnych czasach, biorą pod uwagę wyczyny polityków.

TOKiS, jako medium społeczne z natury sygnalizuje problemy społeczeństwa, ale trzeba również docenić fakt lojalności szefa szpitala w stosunku do swoich podwładnych. Tylko, gdzie w tym schemacie usytuowany jest pacjent? Oczywiście, można zadać krótkie i proste pytanie dodatkowe, które nie pozostawia złudzeń: kto kłamie, a kto mówi prawdę? Niestety, w tej sprawie jest trzecia możliwość, sytuacja jest nie do wyjaśnienia. Co pozostaje? Konfrontacja bezpośrednia obu stron: szpitala i tucholanina.

Ponieważ obraz i nagranie warte są  tysiąca słów, przygotowaliśmy kilkuminutowe nagranie, podzielone na dwie części. W pierwszej wysłuchamy relacji skarżącego się na postępowanie szpitala – mieszkańca Tucholi, a w drugiej pojawi się wyczerpująca wypowiedź szefa szpitala, który zarzuty dementuje.

Wnioski pozostawiamy naszym Widzom, Słuchaczom i Czytelnikom. Jedno w tej sprawie jest pewne: szpital to miejsce wyjątkowe, musi być jak kryształ, to wynika z faktu jego działalności. Nie ma dobra wyższego ponad zdrowie i życie obywatela, któremu placówka służy. Musimy też uświadomić sobie fakt, że w chwili, gdy dopadnie nas choroba, zły los,  czujemy się zagrożeni, mamy prawo narzekać na wszystko. W takich przypadkach czas ciągnie się w nieskończoność, a każda zwłoka, traktowana jest przez nas, jak zamach na życie. Biały personel jest tego świadomy, ale czasami trzeba jednak dokonać selekcji, nam pozostaje cierpliwość. Wydaje się, że nasz mieszkaniec – bohater opowieści, jako ratownik, zdaje sobie z tego sprawę, ale wiemy też, że zwrócił się o pomoc do innej placówki, a tak być nie powinno, chyba że wydarzyło się coś jeszcze, czego nie wiemy…

Wysłuchajmy nagrania.

Wszystkim stronom dziękuję za pomoc i współpracę.

___________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook