22 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Tucholanie byli w szoku…

2 min read

Piątkowy wieczór był wyjątkowo gorący i parny, niebo zakryły chmury, inne niż zwykle. Ludzie i zwierzęta odczuwali niepokój. Burze…, przeżyliśmy ich wiele, ale takiej anomalii nikt się nie spodziewał, choć pamiętamy, co ledwie kilka lat temu, wydarzyło się w Borach Tucholskich.

Zbliża się 23:00 pamiętnego 12 sierpnia, niebo rozbłysnęło setkami wyładowań. Czujniki lamp ulicznych na terenie pobliskich osiedli mieszkaniowych zareagowały tak, jakby był poranek. Lampy na przemian zapalały się i gasły. Po dłuższej chwili pojawiły się pierwsze podmuchy wiatru i spadł deszcz, chwilę później… rozpętało się prawdziwe piekło.

Piekielny gwizd zasysanego powietrza…, to nie burza, to trąba powietrzna, jedna, druga, trzecia…

Pojawiały się nagle i w różnych częściach naszego powiatu. Wiry były wyjątkowo niszczycielskie i trwały nienaturalnie długo. Za oknami zniknął świat, przykryły go wiatr i woda, które płynęła potokami zgodnie z ruchami powietrza, ale w sprzeczności z grawitacją. Kręcąca się bez końca ściana wody budziła grozę.

Każdy już wiedział, że tym razem ucierpi nie tylko miasto…

Przelatujące w powietrzu drzewa niszczyły domy, pojazdy, raniły ludzi, zwierzęta. Niestety, pojawiły się pierwsze ofiary. Media ogólnopolskie dostrzegły skalę kataklizmu, ale kompletnie pominęły to, co działo się u nas, w naszym powiecie. Na ustach wszystkich były Rytel, Chojnice, Gniezno, Toruń. Rzeczywiście, powiat chojnicki bardzo ucierpiał, właśnie tam było najwięcej ofiar w tym dzieci. Niedwuznacznie media wskazywały winnych tego stanu, być może mają rację, być może nie, dzisiaj to nie jest ważne. Mówimy o ludziach, a ich życie jest bezcenne.

Wiemy jedno, na odsiecz wyruszyły wszystkie służby, urzędnicy reprezentujący miasto i powiat stanęli na wysokości zadania, ale żywioł spowodował straty większe, niż zakładano.

W sobotę rano, kilka godzin po przejściu huraganu, tucholanie przeżyli szok…


(red.)

Fot. TOKiS – PRESS

Wszelkie prawa zastrzeżone!

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook