22 października 2020

Tucholanka, Halina Janowska – Giłka uhonorowana ORDEREM UŚMIECHU !

3 min read

Order Uśmiechu, to pierwsza realizacja testamentu Janusza Korczaka, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci. 45 lat temu postanowiono dać dzieciom głos i pozwolić oceniać dorosłych. Trwa to nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

W ubiegłą sobotę (06-09-2014) w Tucholskim Ośrodku Kultury, miała miejsce niezwykła uroczystość w której dzieci, rękoma Kanclerza Wielkiej Kapituły 974 raz, wręczyły jedyne w świecie odznaczenie wyjątkowej osobie.

Mieszkańcy Tucholi zaangażowani w życie społeczne Tucholi doskonale znają tę postać, dalibóg Jej tajemnicą pozostanie jak godzi obowiązki zawodowe z pracą społeczną. Przypuszczalnie…,  Jej notes – terminarz jest równi opasły, jak Mała Encyklopedia Powszechna i nic w tym nie będzie dziwnego, ponieważ to, co robi dla innych w tym dzieci, przyprawia o zawrót głowy – pani Halina Janowska – Giłka.

Otrzymałem zaproszenie do wzięcia udziału w sobotniej gali, nie zająłem jednak miejsca wśród publiczności, osobiście dokonałem

SONY DSC

zapisu całości, mając świadomość tego, jak ważnym dla historii miasteczka jest to, co działo się w tamtej chwili. To sprawa bez precedensu, pani Halina jest pierwszą i jak na razie jedyną osobą z regionu, której wręczono tak zaszczytne odznaczenie – uśmiechnięte słoneczko.

Przeglądając macierzystą witrynę  stowarzyszenia VIANATURA, którego współtwórcą jest pani Halina doszedłem do wniosku, że jej treści są bardziej, niż skromne, bo właśnie taką jest nowy kawaler Orderu Uśmiechu, choć męska forma zaszczytu mocno chwieje stylem tego zdania. Tradycja i niech taką pozostanie.

Sala widowiskowa tucholskiego TOK-u wypełniona była do ostatniego miejsca, a tłum reporterów gęstniał z każdą chwilą, dziennikarze zrozumieli jak  w ważnym wydarzeniu biorą udział.

Wśród przyjaciół pojawili się> Zbigniew Wodecki, Henryka Krzywonos – Strycharska i Robert Janowski. Zabrakło Ewy Kopacz, ale nic w tym dziwnego wobec spraw, których pozostawić samym sobie nie mogła (teka premiera w schedzie na wniosek prezydenta po Donaldzie Tusku).  Z gratulacjami przybyli też parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, szkół i tłum znajomych.

Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu pan Marek Michalak w imieniu dzieci, wręczył nagrodzonej cenne wyróżnienie. Oklaskom nie było końca.

Z przyjemnością złożyłem nagrodzonej gratulacje, bez wątpienia… zasłużyła, a dowodem są uśmiechy dzieci.

– Ona łączy pokolenia, bo ona przez dzieci do samej góry i przecież ma masę znajomych i w różnych środowiskach. Ma taką naturę po prostu – mówi piosenkarz Zbigniew Wodecki

– Wszystkie nagrody pooddawałam, na plecaki dla dzieci, kiedy przychodzi pierwszy września dzieci idą do szkoły i rodzice są, których nie stać na plecaki z wyposażeniem. Ja to robię i robię za różne nagrody, które otrzymuję, ale Orderu Uśmiechu nie oddam – mówi Henryka Krzywonos-Strycharska, legenda „Solidarności” i kawaler Orderu Uśmiechu.

____________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook