pt. Sie 14th, 2020

Tucholski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Wejherowie

1 min read

W sobotę 28 września 2019 r. grupa członków tucholskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego wybrała się na wycieczkę do Wejherowa. W programie jednodniowego wypadu na Kaszuby były odwiedziny w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej, Kalwaria Wielewska i zwiedzanie miasta.

W muzeum Roman Drzeżdżon, pracownik muzeum, pisarz, poeta, satyryk i publicysta kaszubski najpierw zapoznał uczestników wycieczki ze zbiorami dotyczącymi rodziny Janta – Połczyńskich, w tym z korespondencją Józefa i  Aleksandra Janty – Połczyńskich do rodziny  a następnie oprowadził po pałacu i jego obejściach. W pałacu  eksponowane są wystawy czasowe i stałe, w tym dwie z przeznaczeniem do edukacji regionalnej. W zabytkowym budynku folwarcznym z nowo dobudowanym  nowoczesnym   skrzydłem mieścić się będzie Bibliotekaprof. Gerarda Labudy ( historyka, badacza historii Pomorza i Kaszub).

Na zakończenie spotkania uczestnicy wycieczki przekazali do zbiorów muzeum tucholskie publikacje –„Tuchola. Od pradziejów do współczesności”, „Tuchola pięknie…”, trzy egzemplarze z sygnałami i muzyką myśliwską oraz „Maltych i grapa. Tradycja…”. Po wizycie w muzeum  wszyscy udali się na kalwarię, by w skupieniu pokonać jej trasę. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie miasta, w którym z niebywałą starannością  w jego przestrzeni dokumentowana jest na każdym kroku jego historia.Wycieczka zrealizowana została jako zadanie publiczne dofinansowane przez Gminę Tuchola.


Maria Ollick

Please follow and like us: