pt. Kwi 3rd, 2020

Telewizyjno – Filmowa Agencja Promocyjno – Informacyjna

Turniej rycerski na zamku w Golubiu-Dobrzyniu

2 min read

Już w najbliższy piątek (5 lipca) na zamku w Golubiu-Dobrzyniu rozpocznie się 43. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski. W szranki staną wojowie z Włoch, Niemiec, Szwecji, Francji, Kanady i Polski. Partnerem głównym wydarzenia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

– Turniej w Golubiu-Dobrzyniu był pierwszą współczesną imprezą tego typu w Polsce. Co roku na golubskim wzgórzu rywalizują śmiałkowie ze wszystkich zakątków kraju, a także z Europy i świata. Turniej stał się wyznacznikiem prężnie działającego ruchu odtwórstwa historycznego, a także marką naszego województwa – zaprasza przed wydarzeniem marszałek Piotr Całbecki.

Zmagania rozpoczną się w piątek (5 lipca) przemarszem orszaku rycerskiego na golubski rynek. W sobotę (6 lipca) odbędą się eliminacje turniejów: kuszniczego i łuczniczego oraz konnego. Na zgromadzonych gości będzie czekało wiele atrakcji, m.in.: turniej młodych rycerzy, pokazy rycerzy pieszych oraz kaskaderskie, pokazy grup rekonstrukcyjnych (m.in. Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego). Finały wszystkich konkurencji oraz zakończenie turnieju odbędą się w niedzielę (7 lipca).

Rywalizacjom towarzyszyć będą także recitale Nadwornego Lutnisty Królewny Anny Wazówny w salach zamkowych, występy zespołu muzyki dawnej Capella Antiqua Castelli Golubensis, inscenizacje, zabawy dla dzieci, obozowiska rycerskie oraz jarmark.

Program turnieju dostępny tutaj.

Urszula Makowska i Henryk Wiliński, zasłużone osoby dla organizacji turnieju rycerskiego otrzymają Medal Marszałka Województwa „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Urszula Makowska jest członkiem Oddziału PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu od 1969 r. oraz prezesem Koła Założycieli i Miłośników Golubskiego Klubu Jeździeckiego. Jest współtwórczynią i współorganizatorką Wielkich Międzynarodowych Turniejów Rycerskich. Była wielokrotnie nagradzana za budowanie i upowszechnianie pozytywnego wizerunku Kujaw i Pomorza. Henryk Wiliński jest członkiem Oddziału PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu od 1969 r. oraz długoletnim prezes Koła Terenowego nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu. Jest także współtwórcą i współorganizatorem Wielkich Międzynarodowych Turniejów Rycerskich, osobą zaangażowaną w tematykę związaną z poznawaniem kraju ojczystego.


kujawsko-pomorskie.pl