TURYSTYKA ROWEROWA. SZKOLILI NAS NAJLEPSI, WYKORZYSTAJCIE NASZE UMIEJĘTNOŚCI!!
5 min read
SONY DSC
Ten kurs instruktorski był jednym z najlepszych w którym braliśmy udział. A wszystko dzięki trójce świetnie wyszkolonych instruktorów z Towarzystwa Turystów Przyrodników i Krajoznawców z Warszawy.
Dzięki uprzejmości Dyrekcji Zespołu Szkół w Bysławiu doszło do zorganizowania kapitalnego kursu, dzięki któremu i nie bez trudu, wszyscy uczestnicy stali się INSTRUKTORAMI TURYSTYKI KWALIFIKOWANEJ O SPECJALNOŚCI: TURYSTYKA ROWEROWA. Rzecz ważna zwłaszcza dla lokalnych władz, które przecież chcą promować Nasze Bory. Wyszliśmy temu naprzeciw. I stało się, z warszawskiego TTPiK przyjechali do Bysławia świetni nauczyciele, którzy przez dwa dni „wbijali nam do głów wiedzę i praktykę”, by na końcu przeprowadzić bardzo rygorystyczny egzamin.
Artur Ponikiewski
PREZES ZARZĄDU
KIEROWNIK TERENOWEJ STACJI OCHRONY PRZYRODY I EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
„Nadinstruktor” – od niepamiętnych dla siebie czasów uprawiający turystykę narciarską i żeglarską, później także jaskiniową. „Krajoznawca – Praktyk” – od kilkunastu lat pracujący czynnie jako przewodnik, instruktor oraz kierownik szkoleń kadr turystycznych. „Krajoznawca – Teoretyk” – autor wielu publikacji z zakresu turystyki kwalifikowanej, edukacji ekologicznej, botaniki, speleologii i architektury obronnej. Pasjonat podziemi i fortyfikacji oraz turystyki jaskiniowej.
W 2014 roku wyróżniony przez:
- Ministerstwo Sportu i Turystyki odznaką honorową – „Za Zasługi dla Turystyki”,
- Ministerstwo Środowiska odznaką honorową – „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”,
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką – „Za opiekę nad zabytkami”.
Uprawnienia: Instruktor Przewodnictwa, Pilot wycieczek, Przewodnik terenowy, Przewodnik miejski, Przewodnik Ojcowskiego PN, Przewodnik Roztoczańskiego PN, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej.
Języki: angielski.
Agnieszka Ponikiewska
SEKRETARZ ZARZĄDU
KOORDYNATOR BIURA PROJEKTÓW
„Główny Organizator” – jeśli program wycieczki, szkolenia lub jakaś impreza turystyczna była trudna lub niemożliwa do zrealizowania przez wiele wieków, a ludzie odstępowali od jej realizacji, to wtedy anioł lub diabeł posłał Agnieszkę… i nierealne od tego czasu stało się wykonalne. Tak, niewątpliwie każdy zamawiający usługę w naszym Towarzystwie na własne, turystyczne oczy zobaczy kunszt organizacyjny Agnieszki – jej solidność i rzetelność, a przede wszystkim jasne, konkretne podejście do powierzonego zadania. Poza tym jako jedyna kobieta w Zarządzie TTPiK trzyma i dzieli kasę, więc… sami rozumiecie – niskie ukłony i szacuneczek!
W 2014 roku wyróżniona przez Ministerstwo Sportu i Turystyki odznaką honorową „Za Zasługi dla Turystyki”. Uprawnienia: Pilot wycieczek, Przewodnik Ojcowskiego PN, Przewodnik Roztoczańskiego PN, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej, Instruktor Nordic Walking.
Języki: angielski.
Mieszko Janiszek
CZŁONEK ZARZĄDU
„Człowiek z Tytanu” – całkowicie odporny na wszelkie niedogodności, warunki terenowe i atmosferyczne. Właściwie całe życie Mieszka i jego praca od lat związane są z turystyką i obsługą ruchu turystycznego, a także szkoleniem kadr. „Praktyk” – to najlepsze określenie! Z wykształcenia geolog, z zamiłowania krajoznawca. Niekwestionowany specjalista w zakresie speleoturystyki i fortyfikacji. Jeśli kiedyś w książkach o turystyce kwalifikowanej pojawi się zdjęcie pokazujące takiego turystę, będzie to z całą pewnością fotka przedstawiająca Mieszka. Podobnie zresztą jak w przypadku zobrazowania powiedzenia „oddać serce na dłoni”, będzie to mieszkowe serducho.
W 2015 roku wyróżniony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki odznaką honorową „Za Zasługi dla Turystyki”.
Uprawnienia: Pilot wycieczek, Przewodnik terenowy, Przewodnik Ojcowskiego PN, Przewodnik Roztoczańskiego PN, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej.
Języki: angielski.
Mając takich nauczycieli nasza grupa musiała wytężyć wszystkie siły, aby nie dać plamy – zwyczajnie, nie wypadało. Warto też wspomnieć o tym, że szkolący „nie uznają bylejakości” i rzeczywiście, wykorzystali swój czas w 100 procentach dając nam „w kość”!
Pierwszy dzień – sobota
Kurs rozpoczął się w sobotę, na pierwszy ogień powędrowały wszystkie aspekty prawne, zwyczajowe, topograficzne i z dziedziny prawidłowego poruszania się po drogach. Wydawałoby się, że to nudna wiedza, nic podobnego! Sposób w jaki nam ją przekazano, był jak oglądanie najlepszej sensacji w kinie. Umiejętność taka nie jest czymś zwyczajnym, pamiętajmy jednak, że naszymi instruktorami byli jedni z najlepszych. Jednak hitem i to na zakończenie pierwszego dnia zajęć, była samodzielnie przygotowana hipotetyczna wycieczka. Do dyspozycji są: mapa, wiedza i wyczucie. Nie bez znaczenia jest również ekonomia. Udało się…
Drugi dzień – niedziela, to praktyka połączona z wykorzystaniem nabytej wiedzy, pogłębionej o umiejętności z zakresu topografii, odrobiny psychologii w połączeniu z umiejętnościami przewodnika. I w ten sposób wyegzekwowano od nas wiedzę o „Naszej Małej Ojczyźnie”,
Podzieliliśmy się na dwie grupy, składające się z trzynastu osób, to ważne, ponieważ jednym z elementów szkolenia było prowadzenie grupy z zachowaniem wszystkich zasad, które stanowią o bezpieczeństwie klienta – uczestnika wycieczki.
Czy zwiedzanie Tucholi może trwać 4,5 godziny? Pewnie, przy odrobinie dobrej woli nawet dłużej, ale w tym ćwiczeniu nie chodziło o to, aby zanudzić turystę na śmierć, a przećwiczyć wszystkie warianty wycieczki, które można napotkać podczas wykonywania podobnych usług. Nasz peleton budził spore zainteresowanie, to oczywiste, ale nie chodziło tutaj o sensację, a również o efekty czysto porządkowe. Każdy element został przećwiczony przez uczestnika kursu i dodatkowo surowo oceniony przez egzaminatorów. Najdrobniejszy błąd uczestnika, mógł spowodować nagłe zakończenie kursu bez… promocji. Takie podejście do egzaminu było ważne, zrozumiał to każdy z nas, odpowiadamy przecież za zdrowie i życie turysty, jak również o to, aby był zadowolony z naszych usług.
Nie pominięto również zasad udzielania pierwszej pomocy, gdyby pomimo wszystko, doszło do jakiegoś zdarzenia. Poznaliśmy ważne niuanse tego zawodu, kompletnie obce laikowi, a wszystko z myślą o gościach odwiedzających np. Bory Tucholskie.
Około 14:30 docieramy do punktu wyjazdu, chwila na odpoczynek i następuje kulminacja – wręczenie uprawnień i uścisk ręki doświadczonych instruktorów, to ważne i nobilitujące, bo właśnie wszyscy dołączyliśmy do elity, reszta leży już wyłącznie w naszych rękach.
Poniedziałek, rozpoczął się właśnie nowy tydzień, ćwiczymy dalej, ale zdani już tylko na własne siły…, jest dobrze, trening czyni mistrza.
Z czystym sumieniem i pełną odpowiedzialnością, polecamy wszystkim podobne kursy organizowane przez TTPiK z Warszawy, pracują tam znakomici fachowcy, o unikalnych specjalnościach i umiejętnościach. Dlaczego tylko oni mogą sięgać po przygodę? Nie jesteśmy gorsi, więc zapraszajmy tę grupę i szkolmy się, tego nigdy za wiele.
Stawiamy na turystykę!
Mariusz R.Fryckowski
Częściowo wykorzystano materiały ttpik.pl
Kontakt z TTPiK
ul. F. Pancera 11/11
03-187 Warszawa
tel. 22 407 55 81,
kom. 606 314 661,
kom. 602 123 561
Biuro Zarządu TTPiK czynne:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 09.00. – 17.00.
e-mail: ttpik@ttpik.pl
Przydatny link: