8 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Tylko u nas! Brak komunikacji pomiędzy STAROSTWEM POWIATOWYM, a GMINAMI przyczyną ostrego sporu?

3 min read

Nie, nie, nie chodzi tutaj o problemy z łącznością telefoniczną, czy internetową (choć ta druga pozostawia sporo do życzenia), a wzajemną komunikacją, pomiędzy włodarzami starostwa i gmin.

To oczywiste, że każda z gmin chce być najlepszą, ale… jak twierdzi Burmistrz Tucholi samorządowcy są jedną wielką dsc08702 rodziną i tak, czy inaczej będą musieli dojść do porozumienia. Jednak to musi być wypracowane na zdrowych zasadach. Liczy się partnerstwo, do czego gorąco namawia wójt gminy Lubiewo. Jeżeli nie wiadomo o co chodzi w grę wchodzą pieniądze. Samorządowcy nie mają wątpliwości, priorytetem są drogi, ściślej ich remonty. W tej materii bardzo dobrze radzi sobie gmina Śliwice, która dzięki operatywności wójta Daniela Kożucha pozyskała dodatkowe środki od Lasów Państwowych.

Spore kontrowersje wzbudziła informacja o sposobie finansowania inwestycji drogowych, które zasugerowało Starostwo Powiatowe w Tucholi. Trudno się dziwić temu, że Burmistrz Tucholi i tym razem zareagował bardzo przytomnie, przygotowując specjalne pismo, które trafiło do wójtów. Jego treść poznamy już za chwilę.

dsc08722 dsc08723Burmistrz uznał, że sposób podziału obowiązków finansowych w odniesieniu do zadeklarowanych kwot przez starostwo jest krzywdzący i szybko przywołał starostę do rzeczywistości.

Wymiana poglądów między samorządowcami szybko przekształciła się w ostrą wymianę zdań. Wspaniale! Wreszcie możemy być świadkami tego, jak powinni działać ludzie, których wybraliśmy. To na ich barki zrzuciliśmy obowiązek zadbania o dobro mieszkańców, płacimy im za to. Po latach zaniedbań coś wreszcie się zmienia. Jednak tajemnicą poliszynela pozostanie fakt, że nigdy do żadnej odpowiedzialności nie pociągnięto tych, którzy tak koszmarnie zadłużyli powiat. Od tamtej pory zaczęło się „cwaniakowanie”, przynajmniej takiego słowa użył wójt Cekcyna Jacek Brygman. Ściślej postawił swoim kolegom prosty zarzut – nie wypełniają zobowiązań których się podjęli.

dsc08706Nie zmienia to jednak faktu, że starostwo w podziale zobowiązań finansowych zadziałało bardzo dziwnie. Po dwóch kolejnych latach kadencji obecnych włodarzy jasnym jest, że za dwa lata, kiedy odbędą się kolejne wybory samorządowe, szansę pozostania w fotelach mają ci, którzy zadbają o drogi. Tym razem wyborcy nie złapią się na piękne słowa, tylko rozliczą kandydatów starających się o reelekcję z konkretnych zadań. Decydującym tematem będzie stan dróg. Włodarze mają też świadomość, że aby ich gminy mocno stanęły na nogach, potrzebne są dobre drogi. W specyficznej sytuacji jest gmina Lubiewo, która postawiła na turystykę, tam potrzeby odbudowania infrastruktury drogowej wraz z ciągami pieszo – rowerowymi są palącym problemem.

Głos rozsądku, jak zawsze, pojawił się w wypowiedzi wójta Kęsowa, który studził emocje swoich kolegów. Zachęcał do tego, aby rozpatrywać również dobre strony działań włodarzy, jednak pod kątem całego powiatu. Przekonywał dalej, że warto zaprezentować gościom inwestycje, które stanowią o namacalnych dowodach rozwoju poszczególnych gmin, gdzie pomimo trudności, dzieje się sporo dobrego. Konkludując, sens wypowiedzi zawierałby się w prostym, ale jakże trafnym porzekadle: ” Zgoda buduje… itd.”

TOKiS – PRESS, jako jedyne medium, towarzyszył włodarzom podczas dyskusji, która trwała w murach starostwa ponad trzy godziny. Nasze nagrania doskonale oddają emocje, które panowały  na sali sesyjnej, która przez chwilę stała się areną sporów, które być może zakończy seria dokumentów, o które poprosili starostę lokalni włodarze z Kęsowa i Śliwic. Jak obiecał pan starosta, jeden z kompletów trafi również do naszej redakcji.

Z pewnością będzie to ciekawy materiał do publicznej analizy, której oczywiście dokonamy.

Tej relacji powinien wysłuchać każdy mieszkaniec naszego powiatu. Wchodzimy tym samym w kuluary lokalnej polityki, tej, której przeciętny obywatel nie zna i na wszelki wypadek swoją niewiedzę motywuje sloganem:”…a, bo u nas panie, nic się nie dzieje”.

Jest wręcz odwrotnie, mamy dowód.

__________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook